Šta posle velikih protesta
Nakon masovnih protesta u pedesetak gradova i mesta u Srbiji, i velikog subotnjeg protesta na Terazijama protiv kopanja litijuma, usledio je prepoznatljiv „odgovor vlasti“. U nedelju su već uhapšeni i osuđeni Ivan Bjelić, na 40 dana zatvora, Nikola Ristić i Jevđenije Julijan Dimitrijević na 30 dana zatvora. Bez spovedena pravne procedure i izvođenja dokaza, ekspresno u izvedbi „poznatog“ prekršajnog sudije Gorana Milutinovića.
On se i ranije odlikovao drakonskim kaznama prema protivnicima režima, pa makar bili i učenici. No, to ima i onu tamniju stranu, u svemu tome saučestovao je i predsednik države Aleksandar Vučić, koji je pred milionskim auditorijumom, na najvećim televizijama, u nedelju, ustvrdio da su ova trojica protestanata bezobirno napali novinarku „Informera“, i pri tom joj je Bjelić „gurao u usta sendvič“.
Ali, ne lezi vraže, pojavili su se i snimci koji pokazuju da to nije bilo tako, a oni su osuđeni kao najveći izazivači nereda. Negde se pominje da se godišnje svega tri lica prekrašjno osude na zatvor, a ostali uglavnm plate novčane kazne. Uzgred veoma zdušno se brane novinari prorežimskih medija, a, na primer, dva i po mesec prođe a da još nisu uzeti snimci napada na Vuka Cvijića, novinara Radara, koga je pesnicom udario direktor „Srpskog telegrafa“ Milan Lađević.
Tako već godinama stoji predmet „poternica“ za urednicu „Podrinskih“ Isidoru Kovačević kao i za još dvoje mladih Špačana, gde je nesumnjivo koje je takve „poternice“ štampao i lepio po gradu. Slično je i sa pretnjama smrću piscu i novinaru Marku Vidojkoviću, koji se našao pod zaštitom Međunarodnog PEN centra, kao i Nenadu Kulačinu, novinaru iz Šapca…
Da režim po svaku cenu želi da izgura projekat „Jadar“, urpkos velikom protivljenju građana ne samo iz Zapadne Srbije već i iz ostalih delova zemlje, ovi primeri zastrašivanja poznati su u autokratskim sistemima, tipa Belorusija, Rusija, Kina…
Te nedelje uhapšen je i valjevski advokat Branko Ivković navodno zbog izazvanja panike. Ali, hitro su reagovali njegove kolege, Vladimir Terzić i Jana Aćimović, tako da je Ivković pušten da se brani sa slobode.
Simptomatično da su sedam prijava pisani istim stilom, i gle, za neko čudno izazivanje straha. Na informativni razgovor priveden je i zemljoradnik iz Gornje Dobrinje Dragan Simović, ali je posle protesta građana pušten iz pritvora.
Organizatori protesta protiv kopanja litijuma najavili su nove proteste ako se sprovede ova drakonska kazna zatvorom, ali je već sada jasno da režim isprobava snagu i upornost protestanata, baš kao i posle masovnog protesta u Beogradu, 25. decembra, kada je naprasno privedeno više od trideset demonstranata, i izrečene takođe drakonske kazne.
S druge strane pokazano je da je pravosuđe potpuno u rukama režima, jer se kumovi i ini bliski saradnici predsednika i režima mirno šetaju, iako im se pripisuju brojna nedela. Na primer, Nikola Petrović koji je povredio dve žene i vozio pod dejstvom opijata; sinovi Petra Panića uhvaćeni u organizovanju prostitucije; Predrag Koluvija uhvaćen sa tonom marihuane, a ne sa deset tona, kako ga brani predsednik; Milan Radoičić, organizator paravojne grupacije u Banjskoj…
I bilo je primetno, najblaže rečeno, nervozno regovanje vlasti, pre svega, premijera Vučevića da se radi o „raspaloj bandi“ a da proteste podržavaju Kurti i ustaše, a predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavi da je to nasilno rušenje Vučića…
Prepoznatljiv je narativ, navodno brani se Vučić i Srbija od nasrtaja „spolja“, a da bi se kako-tako ublažila oštrica protesta, predsednik je najavio razgovor sa građanima u Zapadnoj Srbiji… Nije najavio razgovor u Šapcu, čiji je počasni građanin, a ovde je bilo 7.500 protestanata.
A primera radi, ovde u blizini, u Klenku, na pruzi Loznica- Šabac prevrnuto je šest, srećom praznih vagona koji služe za prevoz sumporne kiseline, i pride prevrnula se i dizalica koja bi trebalo da vrati te vagone na šine. I to traje, evo već nedelju dana…
Драган Ераковић