Imaćemo kamenolom u budućnosti

Moji Jadrani, Pocerci i svi ljubitelji prirode Cera, da li znate šta se sprema Ceru?

U nedelju, 4. aprila, na fejsbuk profilu Ane Pavlović, turističkog vodiča iz Šapca, osvanula je veoma zabrinjavajuća objava. Po njenim navodima sprema se potpuno uništavanje planine Cer. Njenu objavu prenosimo u celosti uz zahvalnost što već godinama brine o ovoj planini:

„Uvidom u dostupnu dokumentaciju na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike, koja se nalazi na Oglasnoj tabli sajta ministarstva, u Rešenju pod brojem: 310-02-01568/2020-02 od  2.10.2020., ministarstvo je dalo odobrenje PD RUDAR RNM d.o.o. iz Beograda da počne sa pripremanjem i dostavljanjem dokumentacije za Izvođenje primenjenih i geoloških istraživanja granodiorita kao tehničko-građevinskog kamena na lokalitetu Dvorište kod Šapca.

Prema uvidu u dostupnu mapu istražnih geoloških radova istražno područje nalazi se na planini Cer, na području grebena Cera i obuhvata nekoliko hektara šumskog pojasa, koji se nalazi u II režimu zaštite budućeg zaštićenog područja Predeo izuzetnih odlika I kategorije planina Cer. Granice idu od Todorovog rta (tačnije, prve polovine šumskog puta posle crkve ka Trojanovom gradu) do vikend naselja Vodice i od glavnog asfaltnog puta na Ceru ka selu Miloševac.

Takođe, na području istražnih radova nalaze se dva arheološka lokaliteta, Trojanov grad iz III vne i Konjuša iz V na VI vne. Trojanov grad je u postupku dobijanja statusa zaštićenog spomenika kulture, Konjuša je Zaštićeni spomenik kulture od 1975. godine. Još jedan istorijski događaj je vezan za ovaj lokalitet, a to je da je Konjuša deo fronta prve borbe sa kojom je započela Cerska bitka 15/16. avgust 1914. godine sukobom srpske i austrougarske armije. Topografska tačka Konjuša ima svoju kako kulturnu vrednost zbog spomenika kulture iz perioda Vizantije, isto tako ima i svoju istorijsku važnost i karakter prostorne kulturno-istorijske celine od izuzetne važnosti za Srbiju koja je u vezi Cerske bitke i prve pobede srpske vojske u Prvom svetskom ratu.

Ukoliko se ovaj projekat „Dvorište“ realizuje, na samom grebenu Cera u najlepšem delu, imaćemo kamenolom u budućnosti. Ono što je vrlo interesantno to je da se područje gore pomenutog Memorijalnog kompleks „Cer“ i budućeg kamenoloma preklapaju, tj. kamenolom će se nalaziti u širem obuhvatu Memorijalnog kompleksa.

U okviru planiranog zaštićenog područja Ministarstvo rudarstva i energetike dalo je odobrenje za istražne radove geoloških istraživanja granodiorita (granita) na ogromnoj površini, pri čemu će se ukloniti i uništiti velika površin šumkog zemljišta i grubo narušiti  područje unutar Ekološke mreže Republike Srbije i IBA područje. Prema početim saznanjima, koja imamo, istražni radovi podrazumevaju 4 površinske bušotine dubine od 30m do 45m!

Istražni radovi granodiorita i budućeg kamenoloma na Ceru, ako pronađu granit a hoće jer je tu početak granitne podloge grebena Cera, za prirodu Cera će znači katastrofu, kao i za seoska područja Jadra i Pocerine koja se nalaze samo 1km od planiranog područja. Posebno će biti štetno zbog male udaljenosti domaćinstava u odnosu na domininatne vetrove zbog narušavanja kvaliteta života i zdravlja kao i za poljoprivredne kulture koje se uzgajaju na ovom području.

Dokument do kojeg smo došli prosledili smo stručnjacima iz oblasti biologije, rudarstva, zaštite životne sredine i advokatima. Obavestili smo sve relevantne institucije i naučno-istraživačka društva koja rade istraživanja prirodnih vrednosti Cera.“

Exit mobile version