Ibi našeg vremena

Alfred Žari ili izvorno Alfred Jarry je francuski književnik, čuven po svom nadrealnom delu „KRALJ IBI“. Žari je tri i po decenije pre pojave nadrealizma napisao ovo delo ismevajući svog profesora fizike. ATELJE 212 je 1964. godine postavio ovaj komad na scenu u zgradi BORBE. Naslovna uloga poverena je maestralnom Zoranu Radmiloviću koji urnebesno vodi ovaj komad apsurda.

Zbog manjka divljenja prema velikom vođi, Radmilović najavljuje promenu narodai dovođenju novog, boljeg naroda… Do kraja predstave Ibi tata nije menjao narod, ali je uživao u narodnom divljenju… Beogradski Ibi je trajao od premijere 1964. do jula 78. i odigran je 205 puta.

Pedesetdevet godina posle beogradske premijere, a 127 od praizvedbe, naš vladar je nadrealno proglasio realnim. Ono što je V. I. Lenjin uradio od filozofskih radova Karla Marksa i Fridriha Engelsa i uništio Rusiju tako što se žrtve broje u desetinama miliona nedužnih žrtava, jer je sproveo u praksu filozofska razmišljanja.

Vladar bez Ustavnih ograničenja u Srbiju uvozi narod koji mu se divi do imbecilnosti, a narod glasa kako mu je plaćeno.

Lično ne verujem da je Vladar gledao snimak predstave, jer njega više privlači urlanje u masi sa tribina od kulturnih dešavanja, ali On voli da bude obožavan i da mu se dive. Još jedna paralela između izbora u Srbiji i „KRALJA IBIJA“ je i datum izvođenja. Praizvedba ovog komada održana je 10. decembra 1896. a 17. decembra je održana srpska nadrealna promena naroda.

Čekamo da nam se desi Beket, Jonesku ili Vladar smisli novi pravac.

Rendža na kub

Zabeleška Redakcije

Ovoj tekst je u našu redakciju stigao pre desetak dana ali iz tehničkih razloga (nije cenzura) objavljujemo ga tek sada. Izvinjavamo se autoru.

Exit mobile version