Inicijalna reakcija napredne vlasti na zločin u Novom Sadu je bila da slažu da prilikom rekonstrukcije stanične zgrade nisu dirali nadstrešnicu koja je ubila 14 osoba i još tri teško povredila, a što je raskrinkano u roku od nekoliko minuta. Umesto da odmah počnu sa utvrđivanjem odgovornosti, pokazali su da im je politički rejting ipak bitniji od svega ostalog, pa čak i naših života, tako da je taj dan u vestima prva vest bila „nismo mi krivi“.
Korupcija je ubila ljude u Novom Sadu, to je svima jasno, i ljudi su opravdano besni što izostaje bilo kakva odgovornost, čak ni politička (ne računamo Gorana Vesića koji podnosi ostavku zbog odgovornosti ali naglašava da ne oseća odgovornost), a kamoli krivična.
Da stvar bude gora, panična reakcija napredne vlasti je otkrila najružnije lice autokratskog režima, gde Srpska napredna stranka koristi državne institucije u odbrani svoje vlasti, i to pre svega službe bezbednosti i policiju.
Službe bezbednosti prisluškuju i prate opozicione političare i aktiviste, dok policija hapsi sve one za koje procene da bi mogli naštetiti rejtingu Srpske napredne stranke, sve protivzakonito i protivustavno. Ustav Republike Srbije u članu 2. propisuje da ni jedna politička organizacija ne sme prisvojiti suverenost od građana, a to je upravo ono što sada gledamo.
Srpska napredna stranka koristi državne institucije kao svoje privatne agencije, pa su tako policiju sveli na nivo privatnog obezbeđenja, čime su potpuno obezvredili policijsku značku, i oduzeli im legitimitet, pa građani više ne prave razliku između policajaca i batinaša, s obzirom da i jedni drugi rade u istom cilju, odnosno u cilju održavanja Srpske napredne stranke na vlasti.
Ne smemo zaboraviti ni tužioce i sudije, koji sa direktnim umišljajem krše zakon i određuju pritvore licima za koja dobro znaju da nisu učinili krivična dela koja su im stavljena na teret, a što je evidentno iz dokaza koji su dostupni javnosti, i isto tako dobro znaju da ne postoje razlozi za određivanje pritvora, koji se inače kao mera kojom se obezbeđuje nesmetano vođenje krivičnog postupka izriče samo u izuzetnim slučajevima kada ni jedna druga mera ne može da se izrekne.
Za urušavanje ustavnog poretka naše zemlje ne postoji opravdanje, i svi državni službenici moraju odgovarati kada se za to steknu uslovi, a nas, građane ove zemlje koji smo izabrali da ostanemo ovde i da se borimo za svoj grad i svoju zemlju, čeka ponovna izgradnja institucija nakon promene vlasti.
Krvave su vam ruke. Odgovaraćete.
Aleksandar Mijailović, šef pravnog tima ZAJEDNO GrO Šabac