Aleksandar Sretenović iz Udruženja „Poplavljeni 1965. i 2014.“ u podcastu „Otvoreno o svemu“,govori o velikim poplavama 1965. i 2014. godine. Ističe kako su građani godinama upozoravali na opasnosti, ali je njihova zabrinutost ignorisana sve dok nije došlo do poplava. Poplava 2014. godine otkrila je propuste lokalnih vlasti i nedostatak spremnosti da se pozabave ovim pitanjem uprkos naporima građana da je spreče.
Sretenović govori i o izazovima građanskog aktivizma u Čačku. On naglašava kako su građani često jedini koji se bore za promene, jer se čini da su zvaničnici lokalne vlasti odvojeni od stvarnih problema. Aktivizam se posmatra kao lična borba, pri čemu se mnogi ljudi osećaju izgubljeno i nemoćno zbog sistemskih neuspeha. Nedostatak interesovanja političara da se bave problemima građana predstavlja veliku frustraciju.
Društveni ambijent je poput „pustinje“ u kojoj su građani zbunjeni i razočarani, ne mogu da veruju sistemu. Postoji zabrinutost za šire političko i društveno okruženje, u nedostatku odgovarajućeg građanskog angažmana, narod je izgubio moralni kompas i populističke ličnosti ga vode na krivi put.
Izvor: Ozon Press
Foto: Zajednički glas / Otvoreno o svemu, screenshot