Građani i građanke žele da budu informisani

Teme o kojima se malo ili nedovoljno piše – osobe sa invaliditetom: govori Miroslava Savković, predsednica G.O.I.R. i I.P.

Moć medija da usmerava pažnju javnosti na određene probleme često određuje koji će problemi biti rešeni, a koji ignorisani od strane društva. Tako društvena pitanja, poput invalidnosti, o kojima se ne izveštava dovoljno i na pravi način, često budu zanemarena i u javnosti. Iako je uloga medija pružanje tačnih, blagovremenih i objektivnih informacija svim građanima kako bi im svakodnevne aktivnosti i donošenje odluka bili olakšani to se u praksi ne dešava na pravi način. Pre svega u lokalnim sredinama u kojima je izveštavanje medija svedeno, pretežno, na praćenje aktivnosti vladajuće strukture – jer su za to dobro plaćeni.

Zabrinjavajuća je činjenica da, zbog neinformisanosti i predrasuda sredine, osobe sa invaliditetom bivaju izolovane, što im onemogućava ravnopravno uključivanje u svakodnevne društvene aktivnosti. Takva okolina utiče na način života, pre svega samih osoba sa invaliditetom, a potom svih ostalih članova njihovih porodica, naročito roditelja i staratelja. Zabrinjava i to što se ljudi sa invaliditetom u medijima često prikazuju kao „drugi“ upotrebom stereotipa.

Tako dolazimo do činjenice da niska društvena svest o pitanjima invalidnosti održava diskriminatorne stavove koji postoje u društvu i ne doprinosi poboljšanju položaja osoba sa invaliditetom.

U tome značajnu ulogu imaju mediji ali čije izveštavanje bi moglo da doprinese promeni stereotipnih stavova prema kojima se onesposobljena osoba posmatra kao ona kojoj je potrebna pomoć i sažaljenje, bez sagledavanja fizičkih i kulturnih barijera koje su stvorene u društvu. Kvalitetnije informisanje javnosti o problemima osoba sa invaliditetom mogao bi da doprinese da kvalitet života osoba sa invaliditetom bude znatno unapređen ukoliko bi uslovi života bili njima prilagođeni u onoj meri u kojoj su prilagođeni svim drugim osobama.

Da li su, i koliko, teme o osobama sa invaliditetom i njihove aktivnosti dovoljno zastupljene u izveštavanju medija u Šapcu razgovarali smo sa Miroslavom Savković, predsednicom G.O.I.R. i I.P.

– „Podrinske“ Šabac, prihvataju sve tekstove o aktivnostima u Gradskoj organizacij invalida rada i invalidskih penzionera, kada je reč o potrebama i problemima osoba sa invaliditetom i invalidskih penzionera – kaže Savkovićeva i dodaje da lokalni mediji skromno, skoro nikako samoinicijativno ne izveštavaju o aktuelnim potrebama i problemima osoba sa invaliditetom. Nema reportaža, intervjua, okruglih stolova ni tribina na aktuelne teme, a da su   mediji inicijatori.

– Građani i građanke – smatra Savkovićeva – su zainteresovani i žele pobliže da budu informisani i da budu aktivno angažovani kroz primere dobre prakse kao i za diskriminatorske radnje kada su osobe sa invaliditetom u pitanju, ali u šabačkim medijima, nažalost, ne postoji dovoljno informacija na ovu temu.

O saradnji Gradske organizacije invalida rada i invalidskih penzionera i medija u Šapcu, Savkovićeva kaže:

– Kada su aktivnosti Gradske organizacije invalida rada i invalidskih penzionera u pitanju i kada su sredstva informisanja obaveštena o aktuelnim događajima kvalitetno smo propraćeni (potrebe socijalno najugroženijih, projekti, kreativne aktivnosti, tribine, obeležavanje Dana OSI i dr.).

Exit mobile version