Grad prošle godine isplatio četiri miliona dinara za kazne zbog ujeda pasa lutalica

Tema 5. sednice Saveta za ekologiju i zelenu ekonomiju grada Šapca i preopterećenost azila

Sednica Saveta za ekologiju i zelenu ekonomiju grada Šapca, peta po redu, održana je u četvrtak u Gradskoj kući. Na dnevnom redu našli su se izveštaj o radu radne grupe za rešavanje problema pasa lutalica na teritoriji grada, formiranje stalnih radnih grupa koje će se baviti ekološkom edukacijom, kao i poljoprivredom i zdravom hranom i izrada godišnjeg izveštaja o radu Saveta.

Istaknuto je da se problem pasa lutalica mora rešavati dugoročno, uz uključivanje brojnih činilaca, te da je to dugotrajan proces.

-Savet želi kroz svoj rad da postigne opštu dobrobit za građane, ali i budžet Grada. Stoga je razumljivo da su teme izuzetno značajne sa ovog aspekta. Rešavanje problema pasa lutalica ima višestruki značaj, a među njima je zdravstveni- sprečavanje širenja raznih bolesti koje pogađaju ljude i životinje, kao što je besnilo i prenošenja različitih zaraznih i parazitskih bolesti sa pasa na ljude. Tu je i ekonomski interes, jer je Grad samo prošle godine isplatio građanima četiri miliona dinara za kazne zbog ujeda pasa lutalica, a u protekle četiri godine 14 miliona. Tu je i bezbednosni aspekt, jer je značajan broj saobraćajnih nesreća nastao je zbog nekontrolisanog kretanja pasa lutalica po saobraćajnicama – naveo je dr Dejan Pavlović.

On je dodao da je prilikom nedavne posete republički veterinarski inspektor u azilu kojim rukovodi JKP „Stari grad“ Šabac  uočio brojne nepravilnosti.

-Dat je rok preduzeću da reši te probleme, ali svaka od stavki koja je uočena kao nepravilna pokazuje da je azil preopterećen, što je signal da se broj pasa povećao na našoj teritoriji i taj problem mora da se reši – napomenuo je dr Pavlović.

Dr Aleksandar Drljačić rekao je da se rešenja u strategiji pre svega odnose na zajednički rad vlasnika pasa, kao i edukaciju organa lokalne samouprave.

-To nije posao koji može da odradi samo jedna služba ili pojedinac, već grupni rad koji iziskuje godine zajedničkog rada preko građanstva, lokalne samouprave, javnih preduzeća- rekao je dr Drljačić.

Na sednici je formirana stalna radna grupa koja će se baviti ekološkom edukacijom, posebno najmlađih. Članica Saveta Jozefa Jakšić istakla je da je tim za ekološku eduakciju i informisanje planirao opismenjavanje u okviru ekologije putem izrade ekološkog kalendara, formiranja edukativnog centra, volonterske baze mladih, izrade botaničkih bašta u okviru škola i vrtića, kao i održavanja raznih radionica na temu zaštite životne sredine.

D.D.

 

 

Exit mobile version