Napadi na novinare u Srbiji postali su toliko učetali da su postali „normalnost“ i na njih retko ko se više i obazire. Takođe, govor mržnje se „uvukao“ u svakodnevicu i na njega reaguju samo oni kojima je taj govor upućen. Društvo uglavno ćuti, ne oglašavaju se ni nadležne institucije a političari sve češće takav narativ potpiruju. Zašto je to tako i šta o tome misli pitali smo Srđana Mitrašinovića, političkog aktivistu:
– Kako razumete govor mržnje kojem su izloženi novinari i kako na to gledate?
Nemam razumevanja za govor mržnje ni prema kome. To je nedopustivo i trebalo bi da podleže oštrim sankcijama. Novinarska profesija sigurno da je izložena više od nekih drugih time je govor mržnje u toj sferi vidljiviji od nekih drugih, ali sam utiska da je on sveprisutan, da se ne sankcioniše, a to nije dobro i zbog toga treba svi da budemo zabrinuti. Neophodan je sistemski pristup ovom problemu i to je nešto na čemu moramo svi insistirati.
– Po vašem mišljenju od koga potiče govor mržnje uperen prema novinarima a ko su izvršioci?
Nema tu velike dileme, takav ambijent kreiraju vlasti i dozvoljavaju da govor mržnje prođe nekažnjeno. Kada je reč o izvršiocima, to su svi oni koji su na platnom spisku ovih što takvu pojavu tolerišu. Na vlastima je da govor mržnje seku u korenu, naša nesreća je u tome što vlasti u Srbiji obilato hrane tu opasnu pojavu.
– Da li su novinarke „ranjivije“ i lakša meta?
Ukoliko gledamo generalno verujem da jesu. Mislim da u suštini to dosta zavisi od osobe do osobe, neko ima viši, neko niži stepen reagovanja, ali sam siguran da niko ne ostaje ravnodušan i oslobođen stresa.
– Gde su i šta rade institucije?
Živimo u državi u kojoj su institucije zarobljene od strane, u kriminal i korupciju ogrezle, vlasti. Upravo to što su institucije u službi jednog čoveka i onoga što naziva strankom, a što na stranku ne liči, već na kriminalni kartel je dovelo do toga da u dvadeset prvom veku govor mržnje cveta. Institucije su nemoćne, ne reaguju, ne rade svoj posao, ne služe onome za šta ih poreski obveznici plaćaju i između ostalog u najvećoj meri upravo zbog ćutanja institucija novinari, ali i svi drugi svakodnevno su izloženi govoru mržnje.
Projekat „Glineni golubovi“ sufinansiran je iz budžeta Republike Srbije, Ministarstva informisanja i telekomunikacija
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.