Neobična bašta u Bogosavcu
Dvorište Gordane Šašić iz Bogosavca, izgleda dosta drugačije nego kod njenih komšinica. Ona ne gaji ruže niti drugo jednogodišnje cveće. Dom u njenom dvorištu pronašle su različite vrste sukulenata, a njena ljubav prema ovim biljkama traje punih sedam godina. Na travi, na policama, u terasi i na spratu. Svuda gde se okrenete u dvorištu Gordane Šašić nalaze se sukulenti.
„Videla sam sukulente kod neke žene u Valjevu, tokom razgovora sa njom, shvatila sam da oni nisu mnogo zahtevni za gajenje, i odlučila sam da posadim po koji. To da nisu zahtevni je istina, ali ne baš i u mom slučaju, ja ih obožavam, a kad imate nekoliko stotina saksija, onda je zahtevno. Počelo je sa nekoliko, sada kad god negde vidim neku vrstu koju nemam, obavezno uzmem“, kaže Gordana Šašić.
Njena ljubav prema ovim biljkama traje već sedam godina, i kako ističe, nju ne zanimaju ruže i ostalo cveće.
„Presudna je ljubav, kao i u svemu što radite. Ja uživam dok ih pratim kako rastu i razvijaju se. Meni je uživanje dok pratim kako menjaju boju tokom različitih perioda godine. Oni na primer zimi budu zeleni, u proleće crveni, pa kad je najjače sunce, dobiju jako crvenu čak i ljubičastu boju. Non stop sam u bašti i u terasi, pratim kako napreduju i negujem ih, to mi predstavlja zadovoljstvo“, navodi Gordana.
Gordana je po zanimanju ekonomista, po opredeljenju botaničar. Svaki slobodan trenutak provodi sa svojim „bebama“.
„Razmnožavaju se veoma jednostavno. Neke vrste razmnožavam tako što otkinem jednu liščicu koju stavim u zemlju i čekam da krene da raste. To je jako spor proces, najbolje je razmnožavanje kada primetim da su dobile bebicu sa strane. Tada je otkinem, stavim u posebnu saksiju u kojoj pravim mešavinu zemlje, peska i kamenčića. Oni su stvarno moje „bebice“, ja ih non stop gledam, zagledam, prosto uživam. Ovo je za mene kao neka vrsta psihoterapije“, kroz osmeh objašnjava Gordana.
Gordana ima nekoliko stotina saksija i saksijica, kaže nikada nije uspela da prebroji broj biljaka koji ima. Svako ko svrati u ovo dvorište, dobije pelcer, a može da se bira među desetinama različitih vrsta iz Goridanine bašte. Redovna je i na bazarima koje organizuje udruženje „KIŠA“, tada svoje sukulente prodaje u posebnim zemljanim posudama, koje svaka za sebe deluju kao mini bašta.
Đ. Mijailović