Etno selo muzej u Lipolistu

U Etno selu – muzeju slikara Slobodana Topalovića, poznati šabački i pariski slikar i teoretičar umetnosti Radovan Mirazović, fotografisao je domaćina i moju malenkost ispred slike, u stvari, svojevrsnog Spomen obeležja Miliću od Mačve, osnivaču i idejnom tvorcu Mačvanske umetničke škole, iz koje je u slikara posebnog senzibileta, sa više od 6.000 slika (za pedeset godina), izrastao i danas je u punom svetlu predstavlja Slobodan Topalović.

U svom Etno selu – muzeju Topalović je uradio, i sve to posetioci grupno ili samostalno mogu da vide, devet vajata sa starinskim ormanima, škrinjama, kovčezima, krevetima, slavskim stolovima i stolicama, pećima, razbojima, predmetima za svakodnevnu upotrebu u mačvanskim domaćinstvima od pre jednog i dva veka. Sve ih je Topalović na poseban način restaurirao.

Između ušorenih vajata- muzeja od kojih je svaki posebnog sadržaja i namene, vode lepo kaldrmisane staze. Sve to je ovaj neumorni slikar i poljoprivrednik uradio. Neiscrpna je njegova energija. Pažljivom i zainteresovanom posmatraču bi više od dana trebalo da sve razgleda i vidi. A i imao bi šta, jer sve je u živopisnim bojama i lepoti pogleda. I kad ode u svoj grad, u drugi deo Srbije ili neke druge zemlje, posetilac će o očima još dugo nositi lepotu stare Mačve, njen duh u večnosti.

Slobodanu sada u poslu pomažu njegova deca: kćerka Radmila i sin Milan. Sa ocem su i na njivi, i u kukurizištu, i u štali, i u vajatima – muzejima, gde dočekuju goste u kao pravi kustosi, upućujući ih u sadržaj i vrednost izloženih predmeta. Posebno su svi troje aktivni u ateljeu, gde slikaju, a Radmila i Milan svoje stilove stvaraju i neguju.

Sada, sa 75 godina, kao i kada je počinjao da slika, Slobodan Topalović sa tek izdatom knjigom o sebi i svom delu, sprema za 21. marta, u Galeriji Kulturnog centra u Šapcu izložbu sa 50 novih slika. Biće to još jedna prilika da se stara Mačva vidi novim očima.

D.Filipović

Exit mobile version