INTERVJU SA PREDSTAVNICOM ORGANIZACIJE UŽIČKI CENTAR ZA PRAVA DETETA: Dr JELENA ŽUNIĆ CICVARIĆ, DIREKTORKA PROGRAMA UCPD
Užički centar za prava deteta, u saradnji i kao partner EURC za civilno društvo u Srbiji Beogradske otvorene škole, godinama radi na edukaciji dece i roditelja o bezbednosti na Internetu, kao i kreiranju podsticajnog okruženja i prevenciji zloupotreba najmlađih u onlajn zajednici. Direktorka programa UCPD, Dr Jelena Žunić Cicvarić, između ostalog, otkriva u nastavku i na koji način se kroz aktivizam civilnog društva i neformalnih grupa može doprineti unapređenju položaja ove osetljive grupe.
– Poznato je da je misija Užičkog centra za prava deteta unapređenje položaja dece. Šta je potrebno učiniti da bismo kao društvo ovu misiju ostvarili, odnosno koje su to ključne oblasti u kojima zaštita najmlađih mora biti unapređena?
– Za suštinsku promociju, zaštitu i unapređenje prava deteta neophodne su sistemske mere podrške. Zabrinjava što u Srbiji još uvek nije doneta Strategija za decu, Zakon o pravima deteta, niti je ustanovljena institucija Zaštitnika prava deteta. Njihov izostanak predstavlja propuštanje prilika za građenje društva koje garantuje prava dece i brine o okruženju u kom ona rastu. Donošenjem ovih zakona i propisa stvoriće se preduslovi za efikasniji rad na izazovima sa kojima se suočavaju deca kod nas: siromaštvo, izostanak kvalitetnog obrazovanja za decu iz osetljivih grupa; diskriminacija, naročito deca romske nacionalnosti i deca sa smetnjama u razvoju; rastućem nasilju prema deci koje postaje sve brutalnije i poprima različite oblike.
– Korišćenje digitalnih tehnologija ima svojih prednosti za razvoj deteta, ali i izazova na koje treba odgovoriti. Šta predstavlja zdravu participaciju dece u onlajn svetu, i uopšte različitim društvenim aktivnostima? Da li se poštuju granice ili ima zloupotreba?
Digitalne tehnologije predstavljaju revolucionarno civilizacijsko sredstvo koje značajno doprinosi razvoju deteta – od učenja i kreativnog izražavanja, do povezivanja sa vršnjacima i učešća u društvenom životu. Participacija dece u digitalnom svetu podrazumeva da deca koriste digitalne alate u skladu sa svojim uzrastom i na bezbedan način. Nažalost, prava deteta u digitalnom svetu se neretko krše što može uticati na njihovo mentalno zdravlje – izložena su pritiscima i neprimerenim sadržajima, nasilju, govoru mržnje, zlonamernim osobama, manipulaciji, kao i zahtevima da stalno budu prisutna onlajn.
Zato je važno da se osim deteta, i roditelji, profesionalci, digitalne platforme, institucije i donosioci odluka uključe u kreiranje sigurnog i podsticajnog digitalnog okruženja za decu. Kao što decu ne bacimo u vodu da bi naučila da plivaju, tako im kao odrasli nećemo dati pristup internetu, a da ih prethodno nismo pripremili za bezbedno i konstruktivno korišćenje digitalne tehnologije.
– Vaše istraživanje ukazuje na zabrinjavajući nivo izloženosti dece štetnim sadržajima na Internetu – kako organizacija radi na zaštiti dece u digitalnom svetu?
Naša, a i brojna druga istraživanja ukazuju na to da su deca u velikoj meri izložena štetnim sadržajima i lažnim vestima na Internetu, što ukazuje na potrebu sistemske zaštite dece u digitalnom okruženju – promeni propisa i doslednijoj primeni postojećih.
Kao organizacija, godinama već radimo na više nivoa: edukujemo decu od najmlađeg uzrasta i roditelje o bezbednosti na internetu, prepoznavanju štetnih sadržaja i adekvatnom reagovanju kroz radionice, kreiramo obrazovne pakete i platforme, sarađujemo sa vrtićima, školama, učeničkim parlamentima na jačanju digitalne pismenosti, i zalažemo se za unapređenje zakonskih okvira koji bi omogućili bolju prevenciju i zaštitu dece onlajn.
– Još jedna značajna oblast vašeg rada jeste analiza participacije dece u društvenom životu? Koliko i na koji način Centar doprinosi boljem razumevanju i angažovanju mladih i dece u sam proces EU integracija?
Deca i mladi imaju pravo da učestvuju u društvenom životu, po svim pitanjima koja ih se tiču kao aktivni učesnici u donošenju odluka. To je ne samo pravo deteta već i princip Konvencije o pravima deteta koji treba da bude utkan u sve aspekte rada sa decom i mladima.
Kroz različite sadržaje i metode, radimo sa decom i mladima na razumevanju i prihvatanju evropskih vrednosti – poput ljudskih i prava deteta, interkulturalnosti i inkluzivnosti, ravnopravnosti, tolerancije i aktivnog građanstva. Tako podstičemo mlade da budu informisani, uključeni i spremni da doprinesu zajednici u skladu sa principima koje Evropska unija baštini. Participacija dece i mladih stoga nije formalnost, već je suštinski doprinos društvu zasnovanom na vrednostima i priprema za lične odgovornosti života u njemu.
– Jedan ste od regionalnih EU Resurs centara, što znači da pružate organizacionu i mentorsku podršku i ne samo drugim organizacijama civilnog društva, već i neformalnim grupama. Koliko su neformalne grupe značajne i kako angažovani pojedinci mogu doprineti unapređenju položaja dece danas?
Neformalne grupe na najbolji način uočavaju izazove građana i građanki u svojim zajednicama, nude dobra rešenja za njihovo prevazilaženje, predlažu nove lokalne politike. Neformalne grupe su dobri predstavnici građana koji su značajno zainteresovani za unapređenje kvaliteta života najmlađih sugrađana.
Kao važni pokretači promena u zajednici oni imaju ideju, volju, hrabrost i entuzijazam da unaprede položaj dece u svom okruženju, stoga im kroz različite aktivnosti EU resurs centra pomažemo u ostvarivanju zamisli. Uključivanje roditelja u opremanje biblioteke u vrtiću, formiranje letnje učionice za decu u seoskoj školi, opremanje igrališta prilagođeno deci sa smetnjama u razvoju, sređivanje međublokovskih i parkovskih prostora za igru i učenje dece, realizacija ekoloških, umetničkih, inkluzivnih radionica sa decom, edukacija roditelja o alternativama telesnog kažnjavanja dece i podsticajnim vaspitnim stilovima – samo su neke od aktivnosti neformalnih grupa koje smo podržali u prethodnom periodu. Pored finansijske, značajnu podršku vide i u edukacijama EU Resurs centra koje ih osnažuju za uspešniji rad i mobilizaciju zajednice.
Zadovoljstvo je doprinositi uspehu neformalnih grupa čiji rad konkretno unapređuje i mobiliše zajednicu, štiti i unapređuje prava dece.