Elixir među najuspešnijim kompanijama u Srbiji
U poslednje dve godine sve što je moglo da se sredi na nekada zapuštenom prostoru Hemijske industrije „Zorka“ kompanija „Elixir Zorka“ je sredila i investirala, tako da ceo kompleks danas izgleda kao jedna ozbiljna evropska kompanija.
„Elixir Grupa“ zapošljava oko 2.000 ljudi u celoj Srbiji, od toga oko 600 njih radi u Šapcu, a svaki deseti je inženjer. Ulažu u znanje i edukaciju zaposlenih, bez čega ne bi bili mogući ovakvi rezultati u radu.
Protekla godina za ovu kompaniju bila je uspešna, ali u planu su novi, veliki investicioni ciklusi i ulaganja u zaštitu životne sredine koji će obeležiti naredne godine. Jubilarna, 85 godina postojanja hemijske industrije u Šapcu, obeležena je „Otvorenim vratima“ i brojnim aktivnostima za sve zainteresovane posetioce, ali i ulaganjem u lokalnu zajednicu. Na pitanje kako bi opisao 2023. godinu u hemijskoj industriji, Stefan Komazec, direktor društva „Elixir Zorka“ rekao je da je to bila izuzetno izazovna i teška godina ali i da je kompanija uprkos svemu uspela da postigne dobre poslovne rezultate.
- Godina 2023. bila je teška i izazovna zbog svega što se dešavalo na samom tržištu tokom 2022. koju je obeležila energetska kriza i porast svih cena. Nakon toga prethodne godine došlo je do pada i cena i potražnje, ali uprkos tome mi smo uspeli da povećamo izvoz i ostanemo profitabilni. Kada su naši konkurenti po Evropi gubili dosta novca, neki čak i gasili fabrike i proizvodnju, mi smo uspeli da održimo zadovoljavajuću profitabilnost i proizvodnju uz povremene prekide između dve sezone, što je ogroman uspeh u datim okolnostima. Zato možemo da kažemo da je iza nas uspešna godina. Takođe, i 2022. je za „Elixir“, finansijski gledano bila godina odličnih rezultata što dokazuje činjenica da su tri najveće članice naše grupe bile kotirane među 100 najuspešnijih kompanija u Srbiji. „Elixir Zorka“ na toj listi našla se na 15. „Elixir Prahovo“ na 16. a „Elixir Grupa“, kao naša matica, na 32. mestu. Iako nema zvaničnih podataka, nezvanično možemo da kažemo da je Elixir Grupa u 2022. sigurno bila u top 10 kompanija u Srbiji a vrlo verovatno i u top 5. Takvi finansijski rezultati osim što nam daju mogućnost da nastavimo da investiramo i razvijamo kompaniju, oni su za nas i obaveza da i po svim drugim parametrima budemo bolji, u skladu sa našim dobrim poslovnim rezultatima. – kazao je Komazec.
Prošlu godinu pored finansijskih uspeha obeležile se i brojne posete građana i građanki kompaniji u okviru obeležavanja 85 godina postojanja hemijske industrije u Šapcu. Zašto ste izabrali baš takav način za obeležavanje ovog jubileja?
- Verujemo da smo jubilej 85 godina hemijske industrije u Šapcu obeležili na adekvatan način, odnosno, otvorili smo naša vrata i pozvali sve zainteresovane strane i prezentovali široj javnosti ne samo novo lice naše fabrike, već i šta je to hemijska industrija, šta mi zapravo i na koji način radimo i proizvodimo. U godini jubileja kroz naš fabrički kompleks prošlo je i dobilo širi uvid u našu tehnologiju oko 1.500 posetilaca – poslovnih partnera, profesora, studenata, đaka, sportista, predstavnika stručne javnosti, medija i drugi. Važno je da se stručna i lokalna javnost upozna sa tehnologijom koju primenjujemo u proizvodnji mineralnih đubriva, da kao izvozno orijentisana domaća industrija koristimo najsavremenije tehnologije koje postoje trenutno u svetu. Trudili smo se da odgovorimo na sva pitanja i pojasnimo naše različite industrijske aspekte kao što su proizvodnja, primena cirkularne ekonomije, kontrola kvaliteta, sistemi za prečišćavanje gasova, upravljanje otpadom i tako dalje.
Koji su ciljevi kompanije za narednu godinu?
- Mi smo kao kompanija pionir u Srbiji u mnogim tehnološkim oblastima i to je prepoznato i od strane domaće stručne javnosti i međunarodnih institucija. Realizujemo različite inovativne projekte, kao što je cirkularna ekonomija – ponovna upotreba određenih sirovina, a koji su nagrađeni od strane međunarodnih institucija, kao što je UNDP, jer su projekti koji podrazumevaju sistemski doprinos zaštiti životne sredine. „Elixir“ je prva kompanija u Srbiji koja je napravila mapu puta dekarbonizacije, tako što smo izračunali ugljenični otisak naših proizvoda i na osnovu toga pripremili plan projekata za potpunu dekarbonizaciju proizvodnje, što će i ostale izvozno orjentisane domaće kompanije, na koje se odnosi nova CBAM regulativa EU, biti u obavezi da sprovodu do 2026. godine, kako bi ostale konkurentne na EU tržištu. Ovakvom načinu rada se prilagođava danas cela Evropa, tačnije, kompanije moraju da mere i izveštavaju koliki je ugljenični otisak njihovih proizvoda, kao i da rade na njegovom smanjenju. Nagrađeni smo za trud koji je naš tim uložio u obiman projekat mapiranja i izračunavanja ugljeničnog otiska tokom svih operacija, počevši od porekla sirovina, kompletnog procesa proizvodnje do distribucije gotovih proizvoda. Cilj nam je da do 2026. godine značajno smanjimo ugljenični otisak, a da do 2030. naši proizvodi budu potpuno ugljenično neutralni. To ćemo postići kroz investicije pre svega u resursno efikasniju proizvodnju fosforne kiseline u Prahovu, cirkularnu ekonomiju i obnovljive izvore energije. Kao „Elixir Grupa“ planiramo značajne investicije u narednim godinama. Već smo pokrenuli i veliki investicioni ciklus gde je gro tih investicija usmereno u Prahovo za izgradnju novih pogona, novih fabrika za nove proizvode i nova tržišta. To je jedan investicioni ciklus tehnološki povezanih projekata od preko 300 miliona evra koji ćemo realizovati u naredne 3 godine. Na taj način nastavljamo razvoj kompanije u kom kvalitet i ekologija ostaju naše glavne razvojne vodilje. Prošlu godinu je obeležilo i potpisivanje ugovora o saradnji sa nemačkom grupacijom K+S, na izgradnji novog proizvodnog pogona kristalnih vodotopivih đubriva u Prahovu. To je ujedno i potvrda da smo prepoznati kao ozbiljan partner i među najvećim svetskim kompanijama.
Nije retkost da građani i građanke na društvenim mrežama govore da je za zagađenje vazduha u Šapcu krivac upravo kompanija „Elixir Zorka“. Kakav je Vaš odgovor u ime kompanije na ove napade?
- Hvala Vam što me to pitate i dajete mi priliku da odgovorim i pojasnim. Svedoci smo da u poslednjih mesec dana i više imamo dosta problema sa zagađenjem vazduha u Šapcu, a tokom decembra postojao je i problem neprijatnog mirisa u gradu. Sve to je pokrenulo neki novi talas optužbi na račun industrije i direktno „Elixir Zorke“. Sada koristim priliku da demantujem takve optužbe koje aludiraju na to da je naša fabrika uzročnik problema sa aerozagađenjem, neprijatnim mirisima i prekoračenjima PM čestica koja se realno dešavaju što potvrđuju i merenja. Želim da istaknem da naša proizvodnja uopšte nije radila od početka do sredine januara, kada je vazduh bio najzagađeniji prema izveštajima Zavoda. U tom periodu smo imali planski zastoj u cilju pripreme za novu sezonu. U januaru je Zavod za javno zdravlje Šabac zvanično objavio da je vazduh u gradu jako zagađen, navodeći da je do zagađenja došlo zbog značajnih višednevnih prekoračenja PM čestica. Važno je da javnost zna da „Elixir Zorka“ nije emiter PM čestica, čija prekoračenja su izmerena u prethodnom periodu, uključujući i period prve polovine januara kada naša proizvodnja uopšte nije radila.
U proizvodnji „Elixir Zorke“ se kao energent koristi isključivo prirodni gas, druge fosilne energente nikada do sada nismo koristili. Po svim dozvolama koje imamo, koje država izdaje a koje se oslanjaju na evropsku referentnu regulativu prepoznato je jasno šta tehnologija za proizvodnju mineralnih đubriva koju mi posedujemo može da emituje od zagađujućih materija, a to su amonijak i fluorovodonik. U odnosu na to je definisana naša obaveza monitoringa nad kojim redovne i vanredne kontrole vrše institucije. Takođe, Zavod za javno zdravlje Šabac na više mernih mesta u gradu svakodnevno meri prisustvo amonijaka i fluorovodonika u ambijentalnom vazduhu. Prema podacima tih merenja, u poslednje dve godine su vrednosti na svim mernim mestima u gradu značajno niže od propisanih graničnih vrednosti. Takođe, želim da napomenem da pored „Elixir Zorke“, u gradu postoje i drugi emiteri amonijaka i flurovodonika čije prisustvo se beleži u ambijentalnom vazduhu, skoro bez razlike u vrednostima kada radi naša proizvodnja i u danima kada mi imamo planske zastoje. U svakom slučaju, činjenica je da poslednje dve godine tih prekoračenja nije bilo. Sve su ovo proverljivi podaci, a naš rad je pod konstantnim nadzorom institucija. Tokom prošle godine smo imali dva redovna i osam vanrednih nadzora koji su svaki put konstatovali da su emisije na našem emiteru u skladu sa propisima, što potvrđuju i svakodnevna merenja koja Zavod vrši na više mernih mesta u gradu. Iako su naše emisije, zahvaljujući investicijama koje smo realizovali u protekle dve godine, smanjene značajno ispod propisanih graničnih vrednosti, mi se ne zadovoljavamo postojećim stanjem već tražimo načine da našu proizvodnju i uticaj na životnu sredinu dodatno unapredimo. Sarađujemo sa fakultetima, imamo nekoliko otvorenih projekata za koje očekujemo da mogu da doprinesu dodatnim unapređenjima, stalno pratimo i istražujemo najnovija rešenja u Evropi i svetu u ovoj oblasti. Dakle, konstantno postoje aktivnosti na daljem unapređenju tehnologije i smanjenju uticaja na životnu sredinu. Strategija naše „Grupe“ ali i predsednika sistema je da takvi projekti uvek imaju prioritet u investicionom planu.
„Elixir“ se nalazi na listi 100 najuspešnijih kompanija u Srbiji, šta to donosi gradu u kom posluje? Kakva je politika kompanije kada je u pitanju podrška lokalnoj zajednici?
- Prethodna godina bila je uspešna i u pogledu saradnje Elixir Zorke sa lokalnom zajednicom. Tokom 2023. godine za donacije i sponzorstva u gradu Šapcu izdvojili smo preko 60 miliona dinara, a taj iznos iz godine u godinu raste. Donirali smo sredstva za kupovinu najsavremenije automatske merne stanice prema zahtevima koje su postavili stručnjaci iz Zavoda za javno zdravlje Šabac. I ne samo da smo donirali sredstva, mi smo u saradnji sa stručnjacima iz Zavoda bili i uporni u tom procesu, koji nije jednostavan, da podatke sa te merne stanice dobijaju direktno i predstavnici građana koji su to tražili. To rešenje je moralo da se obezbedi pre nego što automatska merna stanica bude puštena u rad da bi bilo omogućeno da građani/ke, onako kako su tražili/e kroz organizacije civilnog sektora, imaju pristup tim informacijama kako bi se otklonila svaka sumnja da ti podaci prolaze neku trijažu negde i da nisu validni, odnosno podaci se „uživo“ prenose. Mi godinama podržavamo i sve aktivnosti naše partnerske Fondacije „Humano srce Šapca“, koja pomaže različitim ugroženim društvenim kategorijama na teritoriji grada, a za čiji rad Elixir Zorka godišnje izdvaja 12 miliona dinara. Prethodne godine kroz Elixir Fondaciju u saradnji sa Predškolskom ustanovom pokrenuli smo i jedan veliki projekat koji podrazumeva uređenje dvorišta u svim šabačkim vrtićima. Tokom prošle jeseni donirali smo sredstva za uređenje dvorišta vrtića „Bajka“, a ove godine nastavljamo sa ulaganjem u još tri vrtića u centru grada. Takođe, tokom prošle godine ulagali smo i u sportske klubove, u „Metaloplastiku“ i Vaterpolo klub, a ove godine podržaćemo i Kajak klub „Zorka“. Podrška sportskih klubova je naša želja da se oni omasove i da se što veći broj dece bavi sportom. Podržali smo i nastavićemo da podržavamo te sportske klubove jer oni u svojim mlađim kategorijama imaju ogroman broj dece, što je nama izuzetno bitno i važniji je kriterijum od sportskih rezultata, ali su i rezultati šabačkog sporta fantastični što nam je svima posebno drago. Otvoreni smo za svaki vid saradnje sa lokalnom zajednicom i želimo da nas prepoznaju kao pouzdanog partnera i dobrog komšiju. Na proleće ćemo nastaviti sa praksom Otvorenih vrata i pozivamo zainteresovane građane da nas posete, a mi ćemo se potruditi da pružimo odgovore na sva njihova pitanja.
Isidora Kovačević