Ples kao rekreacija
Ples kao vid rekreacije je značajan zbog održavanja zdravlja duha i tela. Osim što je vid zatezanja, takođe se telo opušta kroz muziku. Naučno je dokazano da ples utiče na koncentraciju, čime se usporava proces starenja, a ubrzava pamćenje.
– Rekreativni treninzi su manjeg intenziteta nego takmičarski. Takođe, rekreativni treninzi imaju društveni značaj, jer se ljudi upoznaju, sa sličnim hobijima i neguju ljubav prema muzici i ritmu. Do korone, postojala je grupa društvenog plesa, odnosno plesa u paru. Tako da je doba pandemije ostavio veliki uticaj na društveni ples i u planu je da se ponovo krene sa časovima. Postoji mogućnost i individualnog zakazivanja časova za rekreativce, solo ili u paru, što je u prethodnoj godini najčešće bio slučaj – rekla je Ana Todorović, trenerica plesa.
Mladenci takođe imaju mogućnost da savladaju korake za prvi ples, što predstavlja jedno zabavno i opuštajuće iskustvo. U okviru grupe solo devojke, postoji mogućnost bavljenja plesa rekreativno, a plesom se mogu baviti i trudnice, kao što je bio slučaj u prethodnom oeriodu u plesnom klubu.
– Ono što ples proizvodi je dobra energija, a plešući i učeći korake i koreografije se jača koncentracija i polako telo zateže. Svaki trening je koncipiran tako što počinje zagrevanjem, zatim se uče koreografije ili radi kardio program plesova (samba, rumba, jive, cha cha, paso, valceri, foxtrot), i završava istezanjem. Što se tiče plesa kao rekreativnog sporta, ne postoji granica u godinama, takođe ne moraju sva deca biti takmičari ili državni prvaci. Ono što je najbitnije jeste zdravlje, održavanje kondicije, pravilne posture, druženje i dobra energija koja je vidljiva kod svakog plesača – zaključila je Ana.