Na šta su se zemlje Zapadnog Balkana obavezale potpisivanjem Sofijske deklaracije o Zelenoj agendi, na koji način se može izvršiti dekarbonizacija industrije, otpad kao sirovina, upravljanje opasnim otpadom sa posebnim naglaskom na termički tretman i izgradnju. energane na otpad u Srbiji, cirkularna ekonomija, značaj izračunavanja ugljeničnog otiska i mapa puta dekarbonizacije u industriji na primeru kompanije “Elixir Group” bile su teme okruglog stola u okviru Međunarodnog kongresa o procesnoj industriji koji je održan u Centru za stručno usavršavanne.
- Divno je što se nalazimo u Šapcu, gradu gde je “Elixir” kompanija zato što je to eklatantan primer kako dekarbonizacija hemijske industrije treba da izgleda. Mi kao zemlja imamo puno obaveza prema klimi, Zelenoj agendi za Zapadni Balkan koja je posebna stvar za našu zemlju i u tom kontekstu, ovaj okrugli sto treba pre svega da osvetli koje su naše obaveze ali i da osvetli ono što mi imamo i kakvi su naši primeri dobrog iskustva koje možemo da pokažemo već sada na relativnom početku primene agende. Mi smo posetili „Elixir“ koji je divna fabrika koja je pokazala kako zapravo u realnom sveti izgleda primena toga što se zove dekarbonizacija i cirkularne ekonomije, postupanje sa otpadom, primena alternativnih izvora energije – kazala je moderatoka okrug stola dr Hristina Čarapina sa Fakultet zaštite životne sredine, EDUCONS, Sremska Kamenica.
Panelisti na okruglom stolu “Dekarbonizacija industrije u Srbiji” bili su Sandra Lazić, načelnica odeljenja u Ministarstvu zaštite životne sredine, Snežana Lekić, ekspert u oblasti životne sredine, Jadranka Radosavljević, tehnolog projektant i Riccardo Quaggiato, ekspert za industrijsko zagađenje.
- Utisak je da je kompanija „Elixir“ mnogo napredovala u poslednje vreme, radila je mnogo na putu ka dekarbonizaicji, primeni principa cirkularne ekonomije i sprečavanju zagađenja. Moderne tehnologije su sada u funkciji i još imaju plan za dalji razvoj, što je veoma zanimljivo pošto nije baš dobar period za industriju, jer kriza, ekonomska i finansijska utiče na sve. Kvalitet govornika i teme koje su izabrane su stvarno na visokom nivou. Imao sam prilike da se upoznam sa zanimljivim radovima i čuo sam zanimljive govore – rekao je Riccardo Quaggiato, ključni tehnički ekspert.
„Procesing ’23“ je trideset šesti Međunarodni kongres o procesnoj industriji koji organizuje Društvo za procesnu tehniku, pri SMEITS-u, a suorganizatori su Mašinski fakultet u Beogradu – Katedra za procesnu tehniku i Samit energetike Trebinje, a čiji je generalni pokrovitelj „Elixir Zorka“.
Isidora Kovačević