Dani porodice i femicida…

Srbija Centar – SRCE ŠABAC, podseća…

Maj, mesec „tužne matematike“

 

Kada je posle ubistava 19 nevinih žrtava 2023. formirana koalicija političkih stranaka pod imenom Srbija protiv nasilja, značajan broj ćutologa, neglasača, apstinenata sumnjičavo su posmatrali ujedinjenu opoziciju, neretko je optužujući za političku „kapitalizaciju“ tragičnog događaja, samim imenovanjem koalicije. Godinu dana kasnije, jasno je da je Srbiji, potrebna Srbija koja će se boriti protiv nasilja. Više nego ikada. U prošlom broju Podrinskih novina, predsednica Gradskog odbora Srbija Centar – Šabac, dr Tatjana Marković – Topalović, pisala je o prebijanju nastavnika i nesankcionisanju odgovornih za počinjeno nedelo.

Nije prošlo ni sedam dana, tema nasilja je opet nametnuta. Mi živimo nasilje u zemlji na ivici anarhije. U poslednjih nekoliko dana, sa svih strana biju, prebijaju, ubijaju, pucaju, streličare, eksplodiraju uz tih, mlak i neodlučno – ignorantski odgovor vlasti koja briše nos zastavom, zaogrćući se njom  u strahu od opoziciono – narodne makroklime.

U maju, Mesecu „matematike“ ostaje nam da brojimo majske žrtve, analizirajući sve zgusnute tragedije koje sustižu jedna drugu. Ispod radara su nam nažalost, ostala dva važna datuma, Dan porodice (15. 5. 2024) i Dan femicida (18. 5. 2024).

„ Da bi se neko ubistvo okarakterisalo kao femicid učinioca, mora biti relevantan pol žrtve, to jest upravo činjenica da je žrtva žena. Kao takav, femicid je zločin protiv žene, motivisan mržnjom prema ženama, prezirom i osećajem nadmoći, u kom učinioc MISLI DA IMA PRAVO DA ODUZME ŽIVOT ŽENI“.

Verujemo da je značajno informisati građane o opsežnom poslu koji je učinio Autonomni ženski centar, koristeći podatke CINS – a (Centar za istraživačko novinarstvo), i Foneta (https://www.womenngo.org.rs/). Na platformi Femicid memorijal, AŽC  je objedinio podatke o ubijenim ženama u Srbiji u periodu od 2010. do 2023. U pomenutom intervalu ubijena je  391 žena i 15 devojčica, ukupno 406. U ovoj 2024. ubijeno je 9 žena od početka godine. Ko su počinioci?

Naviše žena je ubijeno u partnerskom odnosu (211), bivši partneri (64) i u različitim porodičnim odnosima (122). Najčešće mesto ubistva je kuća  (54,48%). U 125 slučajeva, žene su ubijene vatrenim oružjem, 4 bombom, 124 su ubijene nožem, sekirom, sklapelom. Počinioci imaju različite sudbine, njih 117 je izvršilo samoubistvo, a 44 pokušalo da ga izvrši. Ostali su procesuirani ili su još uvek u nekom procesu. Država na ovu poraznu statistiku reguje mlako, neodlučno i usporeno. Najviše zabrinjava činjenica, da je značajan broj ubijenih žena prijavljivao nasilje nadležnim institucijama, ali su iste reagovale sporo i nezainteresovano, prebacujući odgovornost, očekujući da se problemi reše sami od sebe (reklo bi se da su institucije reagovale u skladu sa nekim tradicionalno utemeljnim stavom u velikom broju srpskih porodica koju prati rečenica, ĆUTI I TRPI).  Verujemo da bi trebalo podržati dve inicijative koje velikim delom stavljaju ovaj problem u kontrolisane zakonske norme, dajući neku vrstu bezbednosti zlostavljanim ženama i osnažujući ih da se bore, (mada ovu problematiku pokušava da reši Zakon o sprečavanju nasilja u porodici).

PRVA INICIJATIVA je izmena Zakona o sudijama i Zakona o javnom tužilaštvu, unošenjem odredbe po kojoj će postupanje/nepostupanje sudije ili tužioca koje je dovelo do smrtnog ishoda ili teškog povređivanja oštećene ili svedoka, smatrati TEŽIM DISCIPLINSKIM PREKRŠAJEM.

DRUGA INICIJATIVA: Da na teritoriji Srbije bude osnovano telo ili mehanizam za praćenje, analizu i slučajeva femicida.

Ideja ovih akcija i formiranja pomenute platforme vrši višestruku ulogu:

  1. Objedinjuje podataka o svim ženama, koje su žrtve femicida u poslednjih 14 godina.
  2. Omogućava dostupnost svih podataka.
  3. Neguje sećanja na žene žrtve, sa namerom da se zločini više ne ponove.
  4. Ostavlja prostor za izvođenje zaključaka koji će usmeriti organizovano delovanje države po pitanju analiziranog problema,

Odgovori žena na pomenuti, zaista zabrinjavajući problem porasta nasilja i femicida je  glasan. U tom smislu, smatramo da je dragoceno pogledati i proučiti odgovor žena u našem gradu, kroz pozorišnu predstavu koja duboko uznemirava društvo pod nazivom „TRPELE“.

O Međunarodnom danu porodice, neki drugi put. U savremnom društvu gurnuta je pod tepih. Budućim generacijama. Da se odrede…

Gradski odbor, Srbija Centra – SRCE Šabac,

 

Exit mobile version