Izmena krivičnog zakonika
Nacrt izmena KRIVIČNOG ZAKONIKA propisuje novo krivično delo na osnovu kog bi vlast mogla da krivično goni svakog korisnika interneta zbog poziva na zaštitu ljudskih prava, zaštitu porodice, imovine, prirode, životne sredine itd.
Pojam „davanja saveta u cilju vršenja krivičnih dela“ može se tumačiti po nahođenju svakog policajca ili tužioca a to uništava imperativ pravne sigurnosti u krivičnoj materiji.
I ne samo to, krivično je odgovoran i onaj ko podeli takvu poruku kao i onaj ko je svesno primi!?
Iskrena da budem, očajna sam!
Sa velikim zadovoljstvom želim da izrazim svoj stav u vezi izmena navedenog Krivičnog zakonika.
Iskrena da budem, očajna sam na naš establišment, čije ponašanje, po mom mišljenju, je u službi režima i da nas je kao Esnaf pustilo niz vodu. Podilazeći onome koji je 2014. rekao da će nas razbucati i uspeo je… (lični osećaj)
Što se tiče izmena zakona podsećaju me na Zakon o informisanju iz 90 -tih, kada je Slavko Ćuruvija za pisanje u Evropljaninu kažnjen 2 miliona dinara, a zatim likvidiran na Uskrs 11 aprila. Znamo ko je tada bio ministar informisanja, današnji predlagač i zagovornik ovih izmena. Zakon je direktno usmeren na ukidanje svih ljudskih prava i sloboda govora. Vidim da kolega Beljanski u njemu ne vidi ništa loše i da u Šapcu organizuje javnu raspravu povodom tog Zakona, tokom ovog meseca.
Krstijana Đurđević advokatica iz Valjeva
Ako bi bile usvojene izmene Krivičnog zakonika, „objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela“, takođe, biće kažnjivo. Stručnjaci to prevode na jezik laika i kažu – moći će da optuže čoveka za šta im padne na pamet. I to nije jedina predviđena izmena Krivičnog zakonika koja brine struku i navodi na zaključak da je na delu dodatno ugrožavanje ljudskih prava.
„Kaznom iz stava 1 kazniće se i ko neovlašćeno spreči ili ometa objavljivanje putem medija informacije od javnog značaja, ili ko zbog objavljivanja takve informacije ili mišljenja grubim vređanjem ili zlostavljanjem, drskim ili bezobzirnim ponašanjem značajno ugrozi spokojstvo lica koje je informaciju ili mišljenje objavilo“, stoji u izmeni Krivičnog zakona.
Ovo je teška manipulacija!
Član koji ovako obrazlaže i definiše jedno delo, nije jasna odredba u smislu karakteristike dela, određenog dela. Postoji delo podstrekavanja na vršenje krivičnog dela, ali se tačno zna na koje krivično delo se vrši podstrekavanje a ovde se misli na neko eventualno delo, koje ne može u konkretnoj situaciji biti definisano od strane bilo kog državnog organa, policije, tužilaštva, prekršajnog suda.
Svako delo mora najpre biti definisano kao takvo i postojati u zakonu kao takvo. Suprotno tome pravi se običajno pravo, odnosno nekakva sudska praksa, precedent, na osnovu kojeg i kasnije razni državni organi po uzoru na predhodnu situaciju mogu odlučivati i tako u nedogled.
Odredba nije jasna i nije dobro definisana, kao da su je radili pripravnici megatrenda.
Materijal? koji je korišćen kao savet nekome, može biti falsifikat, nekome poturen i dok dokažeš da je falsifikat, jedno godinu dana, ovaj okrivljeni može da umre u pritvoru.
Ovo je teška manipulacija!
Jasna Kraljević Jež, advokatica
Novo krivično delo nije jedina novost. Osim što prosvetarima i medicinskim radnicima sledi posebna zaštita, a silovateljima strože kazne, pojedine odredbe izazivaju zabrinutost da će dodatno ograničiti ljudska prava i slobode.
Novine predviđaju i da se – kriminalizuje objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela. Moguća korupcija u javnim nabavkama se neće istraživati, ako je vrednost manja od pet miliona dinara. Sud ponovo uzima aktivnu ulogu i tamo gde tužilac nije uspeo da u dovoljnoj meri dokaže optužnicu, on pronalazi dokaze.
Zbog svih kontroverzi, stručnjacu predlažu da javna rasprava traje duže od mesec dana. Ministarka pravde Maja Popović ne vidi razlioge za to. U razgovoru za Politiku tvrdi da predložene izmene imaju mnogo benefita, a da posebne sankcije slede i za podsticanje na kriminal.
Šta piše u nacrtu?
Nacrtom zakona Ministarstvo pravde, između ostalog, uvodi novi član zakona i novo krivično delo „Objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela“.
„Ko putem sredstava informacionih tehnologija ili na drugi način učini dostupnim materijal koji sadrži informacije kojima se daju saveti u cilju izvršenja krivičnog dela, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine“.
Istom kaznom bio bi, prema ovom članu, kažnjen i onaj ko „vrši posredovanje u pristupanju materijala“.
Zakon dalje predviđa da „ko pomoću sredstava informacionih tehnologija svesno pristupi materijalu iz stava 1. ovog člana, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine“.
Piše i da se „materijalom iz stava 1. ovog člana smatra se svaki materijal koji zvučno ili vizuelno sadrži uputstva ili savete za upotrebu sredstava izvršenja krivičnog dela ili predmeta nastalih izvršenjem krivičnog dela. Materijal iz stava 1. ovog člana oduzeće se“.