Dug put do pravde lozničkog FAK
Fabrika auto-traktorskih kočnica FAK Loznica, privatizovana je 2004. godine, kada je na trećoj aukciji prodata firmi “Hemteks internacional” iz Beograda za 5,6 miliona dinara. Nakon sprovođenja socijalnog programa u fabrici je od 350 radnika ostalo njih 110. Međutim, i posle gotovo dve decenije vode se sudski sporovi za potraživanja radnika, a nedavno je upućena peticija svim najrelevatnijim institucijama u Srbiji: predsedniku države i premijerki, ministarstvima pravde i rada, Vrhovnom kasacionom i Ustavnom sudu, i drugima da iniciraju krivične postupke za nosioce pravosudnih funkcija protiv kojih su prethodno podnete krivične i disciplinske prijave.
U peticiji se navodi da su samo zalihe finalnih proizvoda i materijala višestruko veće od ulaganja novog vlasnika. Navodi se da ovo preduzeće pored hala i opreme poseduje i više hektara zemljišta u centru Loznice.
Obaveza kupca bila je da održi proizvodnju i isplati neisplaćene zarade po presudama i poravnjanjima, ali je imovina rasprodata a radnici otpušteni. Prilkom pokušaja da naplate svoja potraživanja po presudama i poravnjanjima sudskim putem Osnovni sud u Loznici i Viši sud u Šapcu nisu usvojili predloge za izvršenje sve dok preduzeće “Hemteks unternacional”, čiji je vlasnik Aleksandar Simović, i preduzeće „Tisko“ Beograd, čiji je vlasnik Vladimir Simović, sin pomenutog Aleksandra, i to na osnovu naknadno sačinjenih i fiktivnih ugovora o zajmu i hipoteci, nisu uknjižili svoje hipoteke pre radničkih.
Ministarstvu pravde, Odeljenju za nadzor u pravosudnim organima, podneto je niz protužbi na rad Privrednog suda u Valjevu. Pa se, pored ostalog, navodi da je sam postupajući sudija Andrej Mirkovski podneo zahtev za izuzeće 2017. godine. Takođe, u martu ove godine podnete su tužbe pred Osnovnim sudom u Loznici protiv sudija Mirkovskog, Ane Aleksić, Tatjane Vlaisavljević, Snežane Ilić i Vesne Vulević da ne mogu postupati u predmetu P. 460/21. Takođe, obaveštena je i predsednica Privrednog apelacionog suda u Beogradu Jasminka Obućina da sudinice Tatjana Vlaisavljević, Svetlana Ilić i Vesna Vulević ne mogu postupati kao sudije u predmetu PŽ. 4808-22.
Ipak, predsednica Apelacionog suda Jasminka Obućina odbila je ove zahteve kao neosnovane.
Pri tom uknjiženju, navodi se u peticiji, upisana je i 40 puta veća vrednost. Izvršni postupak pokrenut je pred Osnovnim sudom u Loznici 2006. godine i do danas nije završen, nego je samo prekinut jer je “Hemteks interancional” pokrenulo stečaj nad FAK Loznica 2019. godine. Za vreme trajanja izvršnog postupka pred Sudom u Loznici i Višim sudom u Šapcu donete su četiri odluke Ustavnog suda Srbije i jedno rešenje Osnovnog suda u Loznici da je radnicima sa izvršnim poveriocima povređeno pravo na suđenje u razumnom roku i naloženo da se postupka što pre okonča. Međutim, to ništa nije vredelo.
Radnici su još 2010. godine tražili da se za njihova potraživanja dodele neki objekti ove firme, ali se desilo da su i Osnovni sud u Loznici i Viši sud u Šapcu različito tumačili odrebe Zakona o izvršnom postupku. Nakon određenih kadrovskih promena u ovim sudovima bivši radnici su dobili 108 sporova protiv “Hemteksa” pred Osnovnim sudom u Loznici, što je potvrđeno i pred Višim sudom u Šapcu i Apelacionim sudom u Novom Sadu.
Posle svega vlasnik “Hemteksa” pokrenuo je stečajni postupak pred Privrednim sudom u Valjevu. Zbog nezakonitog rada Privrednog suda u Valjevu bivši radnici FAK izgubili su 70 sporova, pri čemu je, na primer, u identičnim slučajevima troškova postupka dosuđivano na četiri razlčita načina.
Tri veća Apelacionog suda u Beogradu na tri različita načina odlučivala su po žalbama, a samo troškovi parničnog postupka u identičnim slučajevima dosuđivana na sedam različitih načina.
U predmetu Privrednog suda u Valjevu P.br. 731/21 u kome se traži da se utvrdi da “Hemteks internacional” nema potraživanja po osnovu fiktivnih ugovora postupajuća sudinica saslušala je samo jednu parničnu stranku, i to Aleksandra Simovića, a nije saslušala ni jednog tužioca, i odbila veštačenje iako su to tužioci platili.
Donošenje presude sprečeno je podnošenjem zahteva za izuzeće i podnošenjem krivične prijave protiv postupajuće sudinice. Privredni apelacioni sud u Beogradu žalbu radnika odbio je samo posle dva dana iako predmet ima više od 200 stranica teksta. Krivične prijave ekspresno su odbačene a da nisu saslušani podnosioci prijava.
Zbog svega ovoga, pre svega drastičnih kršenja zakonskih odredbi, i to više sudova i sudija, bivši radnici FAK Loznica i potpisnici peticije sumnjaju da se radi o namerno organizovanom nezakonitom radu. I naravno, potrebna je nepristrasna i stručna kontrola svega ovoga što su bivši radnici FAK Loznica naveli.
D.Eraković