Cer  „srpski Termopili“

U subotu 19. avgusta, kao i prethodnih godina na „PREOBRAŽENJE GOSPODNJE“ na „srpskim Termopilima“ odnosno planini natopljenoj rekama krvi hrabrih srpskih ratnika zvanoj Cer, ispred Spomen – kosturnice u Tekerišu, državnom ceremonijom obeležena je 109. godišnjica ispolinske i istorijske JADARSKE ili CERSKE bitke iz avgusta meseca 1914. godine.

Državnu ceremoniju u ime Vlade Republike Srbije i Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, predvodio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković. Pored ministra, vence su položile i delegacije: Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Mačvanskog upravnog okruga, gradova Šapca i Loznice, opština Krupanj, Osečina, Ljubovija, Bogatić, Vladimirci, Koceljeva, vojni izaslanici ambasada Češke, Slovačke, Austrije i Mađarske, brojnih organizacija i udruženja koji neguju tradicije oslobodilačkih ratova Srbije i Republike Srpske, kao i drugih udruženja i pojedinaca.

Delegaciju SAVEZA udruženja potomaka ratnika Srbije 1912-1920. predvodio je predsednik prof. Ivan Stratimirović zajedno sa VD. predsednika Gradskog odbora Beograda gosp. Slobodankom Begović i Goranom Čupićem (potomkom slavnog srpskog vojvode Stojana Čupića). Vence su položile i delegacije naših gradskih odbora SAVEZA iz Užica, Šapca, Valjeva, Opštinskih organizacija i odbora sa Čukarice, Barajeva, Ljubovije… Brojni su bili potomci iz naših odbora i udruženja SAVEZA kako sa područja Beograda, tako i drugih mesta Srbije.

Posebno je bilo brojno Društvo iz Niša koje je doputovalo sa svojih 60 članova.

Delegaciju opštine Ljubovija i opštinske organizacije udruženja potomaka ratnika 1912-1920. „Braća Ribnikar“ Ljubavija, predvodili su savetnik predsednika opštine gosp. Sreto Perić i moja malenkost.

Ispred Spomen kosturnice izveden je prigodan kulturno-umetnički program, a o veličini i značaju istorijske bitke govorili su, u ime Vlade Republike Srbije, ministar Selaković a u ime domaćina grada Loznice, pomoćnik gradonačelnika gosp. Ljubinko Đokić.

Posebno želim da pohvalim (nakon one pretprošlogodišnje bruke i sramote o kojoj sam pisao lično državnom sekretaru Ministarstcva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Republike Srbije) protokol Odbora za negovanje tradicija gore navedenog ministarstva na čelu sa državnim sekretarom gosp. Zoranom Antićem, šefom protokola Draganom Podgorelac i njenim saradnicima kao i oficijelnog voditelja programa Vladimira Jelića. Zato što su i ove godine sve delegacije prilikom polaganja venaca i odavanja dužnih počasti imale isti tretman tokom zvanične državne ceremonije, a ne kao 2021. kada je nakon polaganja venaca državnih i delegacija Ministarstva odbrane, Vojske, gradova i opština, zvaniča ceremonija bila završena, a svi ostali polagali vence bez najave i kako ko i pre stigne u šarenolikoj masi prisutnih sa vencima i buketima cveća u rukama?

Smatram da protokol treba da uvaži sve one koji doputuju i iz najudaljenijih krajeva naše otadžbine da bi se poklonili senima svojih SLAVNIH PREDAKA – DIV JUNAKA i odali im dužnu počast tokom zvanične državne ceremonije, a ne kao 2021.g. da budu bezimeni i niko, a vence polažu nakon zvaničnog završetka kao šarena cirkuska šatra i rulja, a ne delegacije ozbiljnih ljudi i još ozbiljnijih društva i udruženja, pa u krajnjoj liniji i pojedinca kakvih ima i koji takođe decenijama dolaze tog dana u Tekeriš?

Zato, hvala protokolu ministrastva, ali i dalje ostaje stalno prisutan zahtev našeg SAVEZA, da tzv. „krovne“ organizacije republičkog ranga koje baštine i čuvaju tradicije određenih perioda iz naše slavne srpske istorije budu izdvojene i u rangu zvaničnih delegacija države, vojske, okruga, gradova i opština.

Pa tako na Ceru, Mačkovom kamenu, Gučevu, Kolubari, Krfu, Vidu, Solunu, Kajmakčalanu, Dobrom polju, Bitolju, Zebrnjaku, Gorničevu… (jednom rečju svim mestima gde se državnim i drugim vidovima ceremonija obeležavaju događaji iz perioda 1912-1918. ili BALKANSKIH i PRVOG SVETSKOG RATA, naš Republički odbor SAVEZA UDRUŽENJA POTOMAKA RATNIKA 1912-1920. bude adekvatno uvrštavan u protokol. Kao što bi i na svim mestima obeležavanja događaja iz DRUGOG SVETSKOG RATA bio prevashodno zastupljen SUBNOR i po tom principu i na svim ostalim ceremonijama „krovne“ organizacije i udruženja poput onih koji baštine SRPSKO-TURSKE USTANAKE i BOJEVE, RATOVE 90-tih godina prošlog veka, NATO AGRESIJU NA SRJ i brojna drugi na mestima gde se održavaju zvanične državne ceremonije iz perioda srpske istorije koji oni baštine i čuvaju.

Nadajmo se i verujemo da će to u periodima koji su pred nama početi i da se primenjuje?

Takođe, moram izraziti zahvalnost u ime SAVEZA i lično zadovoljstvo u svoje ime, što je i ove godine, kao i u nekoliko prethodnih nacionalni javni servis RTS u svom drugom DNEVNIKU, emitujući prilog sa državne ceremonije iz Tekeriša, uvrstio i samim tim izdvojio i dao poseban značaj prisustvu našeg SAVEZA kroz intervju koji sam kao član SAVEZA i njegov potpredsednik dao snimateljskoj ekipi RTS.

A da sve ne bude u superlativu i da nacionalni javni servis po meni, možda još uvek ne daje adekvatno mesto ovakvim i sličnim obeležavanjima nekih od najznačajnijih događaja iz naše slavne srpske istorije, je činjenica, da je prilog o obeležavanju 109. godišnjice prve pobede jedne od savezničkih vojski u Prvom svetskom ratu i jedne od najvećih izvojevanih pobeda srpske vojske i srpskog oružja u svojoj celokupnoj istoriji, emitovana tek u 23. minutu pomenutog drugog Dnevnika RTS. Nisam baš siguran a ni ubeđen, da su neke vesti koje su emitovane pre priloga sa Cera zaslužile da dobiju prednost i prioritet u odnosu na značaj tog događaja? Ali, ako su to pravila uređivačke politike RTS onda tu stavljamo tačku. Ja svakako kao pojedinac na uređivačku politiku RTS ne mogu da utičem, ali s obzirom da je u pitanju nacionalni javni servis (moje otadžbine), onda imam pravo da kao njen građanin, direktni POTOMAK svog dede MILORADA, redova DRINSKE divizije drugog poziva, poginulog 16. avgusta 1914. baš tokom trajanja CERSKE BITKE i na kraju i kao potpredsednik časne i patrioske organizacije kakva je SAVEZ POTOMAKA RATNIKA SRBIJE 1912-1920. koja na najbolji mogući način pokušava da baštini i čuva tradicije između ostalih i te slavne bitke, treba da dam svoj komentar ili osvrt. Pa šta bi tek trebalo reći za TV Pink, koja je u svom dnevniku od 19. čas. istoga dana (da čovek ne poveruje šta vidi i čuje) umesto izveštaja od ove godine, emitovao prilog od prethodne 108. god. obeležavanja Cerske bitke?

U svakom slučaju najvažnije je da se obeležava zbog NEUMRLIH CERSKIH DIV JUNAKA i da će tako nadajmo se zauvek i biti, dok na zemlji bude živeo makar i jedan jedini Srbin? Jer naši preci su to kao JEDINSTVENI I NEPONOVLJIVI JUNACI „VELIKOG“ RATA ZASLUŽILI i to je OBAVEZA i DUG svakog Srbina, ma gde bio?

U ime Republičkog odbora SAVEZA udruženja potomaka ratnika Srbije 1912-1920. potpredsednik hadži Sretan Cvetojević „Cvele“

 

 

 

Exit mobile version