Peti oktobar – 24 godine kasnije
U istorjskom smislu Peti oktobar 2000. godine bio je svojevrsni pad Belinskog zida u Srbiji, ali 11 godina kasnije. Tada su demokratske snage srušile jedan autokratski režim, obeležen brojnim nepočinstvima. Te devedesete godine prošle su u ratovima na tlu SFRJ, sa više od sto hiljada žrtava; nezabeleženom hiperinflacijom gde su plate bile dve nemačke marke a paklo cigara koštao na milijarde dinara; bez struje, mleka i osnovnih životnih namirnica; svetskom blokadom: izgonom iz Ujedinjenih nacija… Tog Petog oktobra okupilo se oko 150 hiljada građana pred Skupštinom da brane izborni rezultat, i niko ih nije mogao zaustaviti, a samo iz Šapca put Beograda otišlo je 20 punih autobusa. Rezultati su došli vrlo brzo: BDP je rastao šest-sedam odsto godišnje; tadašnja SRJ vraćena je u Ujedinjene nacije; Londonski i Pariski klub oprostio je nekoliko milijardi dolara duga; isplaćene su višemesečne pa i godišnje penzije; zaostale zarade, socijalna davanja, devizna štednja a čak su isplaćena i dugovanja Jezde i Dafine… Ubistvom premijera Zorana Đinđića, 2003, stao je tadašni ubrzani put Srbije ka Evropi i svetu, ali su rezutati bili impresivni uprkos neoliberalnoj privatizaciji i brojnim saplitanjima raznoraznih stranačkih i privatnih interesa.
Po brojnim parametrima u Srbiji nema demokratije, pogotovo je to bilo vidno u proteklim izborima, sa dokaznom krađom koje je evidentirao i Evropski parlament, slobode govora i medija nema, uz put mnogo šta je poklonjeno strancima sa eksteritorijalnošću, kao Kinezima Bor, i rudnici su posebna priča, kao onaj jadarita. Treća, kontrolna strana vlasti, pravosuđe, uz onu zakonodavnu, su potčinjene izvršnoj, zapravo jednom čoveku, Aleksandru Vučiću, a svoju funkciju ne mogu da opravdaju ni REM, ni Zaštitnik građana ni Poverenik o informacijama…
Srbija je tu gde je, zapretena i zaustavljena, a mnogo toga promenilo, treba samo uporediti sa zemljama Istočne Evrope ili Slovenijom. Šesti oktobar, koga mnogi očekuju, neće doći sam po sebi, jednostavno sloboda se osvaja.
D.E.
Footografije preuzete iz knjige Braanka Stankovića