Mediji između vlasti i opozicije: Sandra Mićić – potpredsednik stranke „Srbija Centar“ Šabac i delegat u Skupštini stranke „Srbija Centar“.
Kako na informisanje u Šapcu gleda Sandra Mićić – potpredsednik stranke „Srbija Centar“ Šabac i delegat u Skupštini stranke „Srbija Centar“, neko ko je akter trenutnih političkih dešavanja u gradu:
Pre svega bih želela da konstatujem da je pravi odnos i prava mera delovanja medija da ne budu IZMEĐU vlasti i opzicije, već da mediji budu u službi naroda, kao jasan korektiv i vlasti i opozicije.
Nemam dilemu da vlast ima definitivnu i najveću prisutnost u medijima sa nacionalnom frekvencijom. Važno je podsetiti se da je prema Indeksu slobode medija, Srbija na 91. mestu od 180 zemalja, a stanje je toliko loše da međunarodne organizacije neprekidno pozivaju na hitnu reakciju države i popravljanje stanja u medijima.
Srbija (na žalost) nije uspela kroz dugi niz godina da se izbori za objektivizaciju medijske scene. To je potpuno jasno i očigledno, kako u malim sredinama (u kojima je to daleko izraženije), tako i u velikim gradovima. Mejnstrim je činjenica da su mediji u suštini propagandno glasilo trenutne vlasti i opozicija je na njima minimalno prisutna (osim ukoliko se pominje u negativnom kontekstu, od strane vlasti). Medijska scena se jednim velikim delom finansira od novca poreskih obveznika Srbije. U tom smislu smatramo da u narednom periodu (od 17.12.2023.) medije treba urediti tako da ne trpe na pogrešan način društveno-političke promene i ucene i da budu u službi naroda i njegovog blagovremenog i istinitog informisanja.
Verujem da neću reći ništa novo, ako kažem da je zastupljenost opozicije u lokalnim medijima u većini gradova minimalna. Trenutno, opoziciju je moguće „pronaći elektronskim mikroskopom“ jedino, online na lokalnim portalima jer je jasno da, pored glavnih šabačkih novina i televizije koji služe kao bilten Srpske napredne stranke, ni jedne novine nemaju šansu za dodelu bilo kakvih sredstava na konkursima. Propaganda vladajuće stranke je dodatno plaćena, novcem iz budžeta građana i to je ono što odnos medija i vladajuće stranke drži zajedno.
Verujem da u tom smislu moramo osnažiti medije da budu hrabri, samosvesni i objektivni participanti u životu građana naše Srbije o kojoj pišu i izveštavaju.
Opozicija, bilo koje političke pripadnosti, nema velike šanse da izrazi mišljenje ili stav koji se razlikuje od onog koju promoviše vlast. Trenutno, samo portali koji su prisutni uglavnom na društvenim mrežama, i nemaju štampana izdanja, žele da objave mišljenje /kritiku/ sugestiju koja ne bi išla vlasti u prilog, a koja zapravo predstavlja ravnotežu stavova pozicije i opozicije. Čak i tada, oni koji su zaposleni od strane vlasti „spinuju“ vest, pišu veliki broj komentara iste ili slične sadržine kako bi komentari i komentatori koji podržavaju opoziciju bili što manje vidljivi. U narodu ih zovu BOTOVI sa pravom.
Nažalost, zbog svega gore napisanog, medijski mrak je sasvim izvesan, ali jer uvek postoji ali, postoji jedna značajna grupa ljudi u našem gradu i u našoj lepoj Srbiji, koja se sa mrakom ne miri, koja u tunele ulazi i svojim svetlom ih osvetljava.
Naša dužnost i obaveza je da neprekidno pratimo tu svetlost koja iz naroda dolazi, da sami osvetljavamo i pojačavamo svetlosnu objektivizaciju medija i da oteramo MEDIJSKI MRAK jer to dugujemo građanima Šapca. Budite i vi svetlo u medijskom mraku. IMA IZBORA; NEMA IZGOVORA.