U „zimskoj kampanji“
Tradicionalnu akciju, u organizaciji Instituta za transfuziju krvi Srbije i šabačkog Crvenog krsta, u ponedeljak, 13.februara, obeležili su sjajna atmosfera i još jednom položeni „ispit humanosti“… Za potrebe lečenja bolesnika iz ovog kraja u beogradskim klinikama i institutima prikupljene su sto četiri jedinice (a još desetak humanista želelo je, ali tog dana nije moglo da da krv)…
Ekipe Instituta svakodnevno su na terenu (što u okviru „zimske kampanje“, što u okviru redovnih planskih akcija)… I uvek se „strepi“ (poput tih dana, neposredno ispred su bila dva praznična dana, potom i vikend – a samo prethodnog vikenda 537 jedinica krvi je izdato za potrebe zdravstvenih instutucija u prestonici)… U razgovoru Ivana Rodić, načelnica Odeljenja za motivaciju i organizaciju dobrovoljnih davalaca krvi u Institutu za transfuziju krvi Srbije, prosto podseća da se u Beogradu, gde su najspecijalizovanije medicinske institucije, leče najteži pacijenti iz cele zemlje, da je veliki pritisak da se svi zbrinu, i da se obezbede dovoljne količine krvi… I zato je ponosna što su od početka „zimske kampanje“ (a počela je 4.januara u Kovinu) do Šapca ekipe Instituta bile u trideset šest gradova i opština i da je 1.805 građana dalo krv… Ističe koliko je, takođe važno da krvlju budu zbrinuti i pacijenti u Šapcu, takođe da u Crvenom krstu Šapca imaju sjajnog partnera… Uputila je hvala i mladima – volonterima Crvenog krsta i Medicinske škole za pomoć u akciji…
Uvek lepa i značeća priča o značaju humanosti, dobrovoljnog davalaštva, novih davalaca, pogotovo kada su u pitanju mladi.
-Izuzetno je značajno, jer su sva istraživanja pokazala da upravo prvo davanje krvi opredeljuje osobu da li će doći krv da da i sledeći put, i da li će postati redovni davalac, što je nama izuzetno značajno. Ono što je koncept rada Instituta je posebna pažnja i poseban segment rada koji je usmeren na srednjoškolce, na generaciju maturanata, koja u toj godini postaje punoletna i stiče pravo da daje krv. Takođe nam je značajna i druga populacija mladih, a to su studenti. Uvek su nam draga ta edukativna predavanja, naši razgovori sa mladima. Posebno je lepo kada u drugom polugodištu u razgovor uključimo i njihove drugare koji su krv dali u prvom polugodištu – i kada oni prenose to svoje iskustvo prvog davanja – kaže Ivana Rodić. Dodaje da nije samo važna ta prikupljena jedinica krvi, nego da mladi ljudi, generalno građani, a pogotovo mladi ljudi, koji tek treba prvi put da daju krv, shvate važnost dovoljnih rezervi krvi, da shvate način na koji se obezbeđuju dovoljne rezerve krvi. Moramo da shvatimo važnost svih nas kao zajednice. Dovoljne rezerve krvi u našoj zemlji ne zavise samo od transfuziološke ustanove i od Crvenog krsta, nego od humanosti i plemenitosti naših građana, i njihove želje da pomognu nepoznatim sugrađanima, od svakog od nas…“
Uvek podsećamo da samo zdrava osoba može da da krv. I da je uvek bolje biti davalac; kao i da potencijalno uvek možemo očekivati da tokom života možemo se naći u situaciji da nama zatreba krv…
Uvek prijaju reči onih koji su pružili svoju ruku, da daruju ono najdragocenije… Šapčanka, Tamara Jovanović je student: „Drago mi je što dajem krv, jer znam da ću pomoći drugim ljudima. Tu je ona priča da naše malo, nekome znači mnogo“. A već je davala krv, i nastaviće… Nikola Vuković, tik do nje, pri davanju krvi. Devedeset osmo je godište, učenik Tehničke škole. Već je, prošli put krv dao u školi: „To je najmanje što mogu da učinim za nekog, a već sam u mogućnosti.“ Gimnazijalka, Maša Stojić je iz Platičeva, takođe je već davala krv: „Želim da dam, zato što znam da,eto, malo mog vremena, stvarno vredi nekome život. Za nekoga je to vrednost!“ Lepim povodom, u zajedničkoj akciji i izviđači Šapca. „Kao i svake godine u februaru Savez izviđača grada Šapca učestvuje u akciji dobrovoljnog davanja krvi. Ovoga puta odazvalo se desetak starijih izviđača“ – kaže sekretar Pera Trajković. I već najavljuje da se druga ekipa sprema za sledeću humanitarnu akciju…
S.Ljubić