Brkovi po Vuku:
U okviru trećeg dana festivala LilaLo 2025, koji je ove godine okupio na hiljade posetilaca širom lozničkog kraja, u subotu 12. jula u Tršiću održano je jedinstveno takmičenje pod nazivom „Brkovi po Vuku“ – omaž tradicionalnom izgledu i duhu vremena velikog reformatora srpskog jezika, Vuka Stefanovića Karadžića.
Ova autentična manifestacija okupila je ove godine učesnike iz Podgorice, Beča, Stare Pazove i Loznice, sa ciljem da se izaberu najbrkovi Srbije, a i šire.
Pravo učešća na takmičenju imale su sve zainteresovane brkajlije bez brade. Prema propozicijama, pored brkova kao osnovnog uslova, takmičari su morali i da izaberu po jednu Vukovu izreku koju su govorili pred publikom.
“Za festival sam saznao pre par dana, na internetu, i odmah sam odlučio da se prijavim. Moj otac, đed, svi u mojoj porodici nose brkove. U Crnoj Gori još uvek postoji ta tradicija brkova koja vuče korijen iz časti i poštenja, date riječi, svih tih ljudskih vrednosi”, rekao nam je Slavko Zečević koji je na takmičenje u Tršić došao iz Podgorice.
“Brkove imam od rođenja. Kad je deda polazio na onaj svet, ostavio mi je brkove i eto, od tada ih ne skidam, ni ja ni moj mlađi brat” – našalio se Dušan Stefanović, takmičar iz sela Šurice u blizini Vukovog Tršića kojeg je bratova prošlogodišnja pobeda podstakla da se i on prijavi.
U vedroj i takmičarskoj atmosferi, stručni žiri je imao težak zadatak da odabere najlepše brkove među kreativnim i duhovitim kandidatima.
Pobednik ovogodišnjeg takmičenja “Brkovi po Vuku” je Stevan Vidović – Brica iz Golubinaca kod Stare Pazove. Brkove, kaže, nosi otkad su narasli, a iste su nosili i Kralj Petar i Vojvoda Stepa. “Muškarci danas više nažalost ne nose brkove, ne nose kapu, što je nekad bilo nezamislivo. A piše lepo i u ukrštenim rečima: ukras muškog lica, tri slova, brk.” – podelio je svoja razmišljanja pobednik.
Takmičari koji su osvojili prva tri mesta nagrađeni su robnim i novčanim nagradama, a ceo događaj je propraćen velikim interesovanjem publike i medija.
“Brkovi po Vuku su još jedan primer kako se kroz zabavne sadržaje može negovati poštovanje prema ličnostima i simbolima iz naše prošlosti, ali i animirati zajednica da se uključi u festival,“ izjavila je Aleksandra Purić, direktorka Turističke organizacije grada Loznice.
Festival LilaLo 2025 završen je u nedelju 13. jula, a takmičenje u Tršiću ostalo je upamćeno kao jedan od najveselijih i najposebnijih momenata ovogodišnjeg programa.
Izvor:Turistička organizacija grada Loznice