Svi smo bili u prilici da čujemo kako je grad Šabac na preporuku resornog ministarstva osnovao Savet za brigu o porodici i demografiju, a u cilju podrške porodici, podsticaju natalitet i unapređenje uslova života građana. Tom prilikom predsednica Saveta za brigu o porodici i demografiju i članica Gradskog veća zadužena za brigu o porodici, posebnu zaštitu dece i rodnu ravnopravnost Mina Mijailović izjavila je da će grad Šabac i u 2025. godini nastavlja da snažno podržava najosetljivije kategorije stanovništva i ostaje posvećen unapređenju uslova života svih građana.
Sve ovo lepo zvuči u izjavama za medije i velikim rečenicama na društvenim mrežama, ali prilike u realnom životu demantuju rečeno i napisano. Ono što predsednica i članica Gradskog veća nije rekla jeste da Šabac nije konkurisao na Javnom pozivu za dodelu bespovratnih sredstava opredeljenih za sufinansiranje mera populacione politike i podrške u oblasti porodice i dece JLS u 2025. godini.
Sredstva po tom pozivu bespovratna su i namenjena su za sufinansiranje mera populacione politike i podrške u oblasti porodice i dece od značaja za demografski razvoj jedinica lokalne samouprave sa ciljem poboljšanja demografskih parametara u 2025. godini, koji doprinose realizaciji ciljeva utvrđenih Programom: ublažavanje ekonomske cene podizanja deteta, usklađivanje rada i roditeljstva, podizanje kvaliteta života starih, odraslih, mladih i dece radi jačanja solidarnosti između njih, snižavanje psihološke cene roditeljstva, očuvanje i unapređenje reproduktivnog zdravlja, rešavanje problema neplodnosti, put ka zdravom materinstvu, aktiviranje lokalne samouprave, osnaživanje porodice kao primarne jedinice društva.
Uslovi za dodelu bespovratnih sredstava su da je jedinica lokalne samouprave osnovala Savet za porodicu i demografiju, da su podnele popunjen obrazac prijave sa potrebnom dokumentacijom, da su obezbedile sredstva za sufinansiranje u budžetu JLS, da su obezbedile neophodnu tehničku dokumentaciju, da su predložene mere populacione politike i podrške u oblasti porodice i dece i da JLS ima lice odgovorno za sprovođenje i realizaciju projekta.
Dakle sve jasno i prilično jednostavno, vidimo da je konkurisalo 123 grada i opštine i da su sredstva dobili 74 grada i opštine, a da njih 49 nije. Šabac nije ni u jednoj kategoriji što jasno ukazuje da Šabac nije učestvovao na ovom javnom pozivu.
Da li su kasno ispunili uslove, da li su nesposobni da apliciraju ili se ne bave poslom za koji ih građani plaćaju svejedno je poražavajuće. Svake godine sve nas je manje, na godišnjem nivou razlika između mortaliteta i nataliteta je oko 40.000, to najbolje govori o tome kako vlasti brinu o položaju porodice i najbolje svedoči o kvalitetu njihovog rada, ali na ovom primeru vidimo da čak i kada oni takvi urade nešto postoji neko više nemaran, nestručan ili lenj čak i od njih takvih (što moramo priznati nije lako) i ne uradi svoj posao čime kategorije građana Šapca kojima je potrebna pomoć uskrati za istu, a potom krene u kampanju po medijima i društvenim mrežama jakih reči i snažnih poruka. Nije dovoljno da se daju izjave i pišu statusi sa snažnim rečenicama i velikim mudrostima, potrebno je da rade svoj posao, onaj za koji ih svi građani Šapca plaćaju, a koji očigledno ne rade.
Kada će te predsednice saveta i većnice podneti ostavku zbog očiglednog nemara ili ne znanja?
Isto pitanje i za načelnika GU, vi takođe govorite o socijalno odgovornoj politici grada, a dozvoljavate ovakve propuste?
Srđan Mitrašinović, odbornik u Skupštini grada