HITNO:
Od našeg velikog prijatelja i počasnog konzula Srbije u Grčkoj, Viktora Ruhotasa, stigao je ovaj dopis koji prenosimo u celini:
Integraciju dve pravoslavne zemlje Zapadnog Balkana, Srbije i Crne Gore, u Evropsku uniju zatražio je danas poslanik Levice i koordinator Odbora za ustavna pitanja Evropskog parlamenta tokom plenarnog sastanka u Strazburu.
Kako je karakteristično rekao: „Postoje zemlje koje su par ekselenc evropske. Zemlje u srcu Evrope koje već 10 godina traže da se pridruže našoj evropskoj porodici. Zapadni Balkan je više Evropa nego bilo koji drugi kutak evropskog kontinenta. I ali prioriteti Evropske unije su bili na drugom mestu poslednjih godina.“
Obraćajući se poslanicima EP i članovima Evropske komisije, on je istakao:
„Poštovane kolege, dame i gospodo komesari, hitno je potrebna tiha poruka podrške, prihvatanja i integracije u zemljama kao što su Crna Gora i Srbija koje su unapredile proces konvergencije prema kriterijumima iz Kopenhagena.
Tražim integraciju Crne Gore i Srbije u Evropsku uniju.
Ako ne oni, koje Turske? Ako ne sada, kada? Ako ne u naručju Evrope, onda u čijem naručju i uticaju? “
„Ulazak Crne Gore i Srbije u Evropsku uniju šalje snažnu poruku svim zemljama Zapadnog Balkana da intenziviraju napore, da ne budu razočarani, da modernizuju svoje zakonodavstvo i da poštuju ljudska prava i vladavinu prava i konačno da postanemo ravnopravni članovi naše evropske porodice, pre nego što bude prekasno“, zaključio je Nikolas Faranduris.