Protest prosvetnih radnika Šapca
Na inicijativu četiri reprezentativna sindikata u prosveti na Gradskom trgu u Špacu održan je protest oko 350 prosvetara. Inače u Špacu ima 13 osnovnih i osam srednjih škola sa oko 1.700 zaposlenh i oko 15.000 učenika.
Sanja Berić, iz Unije prosvetnih radnika, pročitala je osnovne zateve kao i brojna pisma podrške koji su uputili roditelji, bivši učenici i oni koji su napustili zemlju, dekani pojedinih fakulteta… Ona je naglasila da prosvetni radnici brane čast i dostojanstvo provete kao temelja društva, njegovih vrednosti i napretka. Nažalost, prosveta je skrajnuta od društvenih tokova, a malo se šta promenilo i nakon tragičnih, prošlogodišnjih, majskih događaja. Bez prosvete, odgovorne, savremene i efikasne ovo društvo nema budućnosti, naglasila je Sanja Berić.
Dragan Mitrić, iz Sindikata obrazovanja Srbije, podsetio je da su zaposleni u sve većem bezbedonosnom riziku, kako od učenika tako i od roditelja, koji ne pokazuju minimum poštovanja i uvažavanja kad su prosvetni radnici u pitanju. Stoga se izmene u Krivičnom zakonu moraju naći u javnoj raspravi i usvojeni u Skupštini Srbije po hitnom postupku. On je naglasio da sva buduća povećanja zarada, pored osnovnog zahteva da zarade sa sedmim stepenom budu izjednačene sa prosekom zarada u Srbiji, treba da budu istoprocentna za sve zaposlene.
Šta traže prosvetari
Posle dve runde neuspelih pregovora sa premijerom Milošem Vučevićem sindikati su saopštili da nije ispunjen dogovor iz protokola koji je sa Vladom potpisan u oktobru prošle godine, a kojim je bilo predviđeno da od 1. januara 2025. početna plata nastavnika, odnosno zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme, bude jednaka proseku Republike.
– Da se u skladu sa dogovorom sa Vladom Republike Srbije predložene izmene i dopune Krivičnog zakonika nađu na javnoj raspravi i da budu usvojene u Skupštini Republike Srbije po hitnom postupku.
Traže se strože kazne za napade na nastavnike, odnosno izmene koje bi napad na prosvetnog radnika uvele kao posebno krivično delo.
-Drugi zahtev je da se početna plata nastavnika, odnosno zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme, a u skladu sa potpisanim Protokolom sa Vladom Republike Srbije, u januaru 2025. godine izjednači sa prosečnom zaradom u Republici Srbiji i da to povećanje bude u jednakom procentu za sve zaposlene u prosveti.
– Zahtevaju i da se do kraja 2024. godine uz konsultacije sa reprezentativnim sindikatima, izvrši izmena Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama (u skladu sa potpisanim Protokolom), kao i da se zaposlenima u obrazovanju isplati Novogodišnja nagrada u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom.
David Mandić, iz Sinsikata “Nezavisnost“, ukazao je na sve veću opterećenost zaposlenih admnistrativnim poslovima i sve moguće pritiske raznoraznih inspekcija i kontrola kako bi se obezbedila poslušnost i prihvatanje postojećeg stanja, a da se pravi problemi u prosveti ne razrešavaju decenijama. On je podseto i da se na pokušaje da se podele zaposleni u obrazovanju, ali svi koji su u školstvu rade za dobrobit učenika i društva. Nažalost, prosvetne vlasti čine sve kao „da im je zakon u topuzu“.
Pored Šapca, protest je organizovan i u drugim gradovima: Novom Sadu, Zrenjaninu, Nišu, Kraljevo, Leskovac, Beogradu…
Protest provetnih radnika nisu ispratile medijske kuće RTV „As“ i „Glas Podrinja“, iako su gotovo jedine koje su dobile sredstva od gradske vlasti. Simbolično, pred početak skupa proradila je i fontana na Gradskom trgu, verovatno da bi se smanjio prostor za okupljanje.
D.Eraković