Suverenost u Srbiji
Nakon Rezolucije Evropskog parlamenta naprednjačka vlast, po starom običaju, izvrće tezu da je to udar na državnu suverenost. Međutim, po Ustavu, nosilac najviše vlasti je građanin, a ovde je građanin i te kako ugrožen u svojim pravima, pre svega da izrazi svoju slobodnu volju prilikom izbora. Takođe, u Ustavu su implementirane evropske vrednosti, vladavina prava, soboda govora i medija, i svega ostalog što je uzor u savremenom demokratskom svetu.
Olako se pri tom zaboravlja da je Evropska unija donirala oko četiri milijarde evra uz višestruko veće investicije. Takođe se zaboravlja da je Londonski i Pariski klub oprostio više od pet milijardi dolara državnog duga nakon sloma srpske privrede, u ratovima devedesetih i izolaciji.
S druge strane naprednjačka vlast umnogome se oslanja na „gvozdeno prijateljstvo“ sa Rusijom i Kinom. Primera radi u tim prelomnim godinama Rusija je naoružavala Hrvatsku i odlikovala Franju Tuđmana. NIS je praktično poklonjen, za četvorostruko manju cenu od tržišne, a Kina je dobila unosne ugovore i najbogatiju rudu bakra u Evropi, uz mizernu rudnu rentu.
Nije zgoreg podsetiti da u ovim zemljama građanska prava i slobode nisu na potrebnom demokratskom nivou. Istina da Evropska unija ima sopstvenih problema, pogotovo je to vidno nakon rata u Ukrajini, protestima poljoprivrednika kao i jačanju desnice, ali se olako prelazi preko toga da Srbiju pomažu poreski obveznici tih istih država. Samo u Šapcu Evropska unija je mahom donirala oko tridesetak miliona evra u postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda i nasipe na Savi i Drini. I bilo bi daleko više ulaganja da postoje spremni projekti kao i dobra volja loklane i državne vlasti. Tako državna vlast najavljuje izgradnju ekoloških posrojenja ali uz podizanje skupih kredita uz vezano angažovanje kineskih firmi, dok je Evropska unija bila spremna da to radi pod daleko povoljnijim uslovima. Uostalom kao i za drugu infrastrukturu, ali sa transparentnom procedurom.
Ali, dešava se da su auto-putevi tri-četiri puta skuplji od tržišne cene jer se u to ugrađuju podobne firme kao i sama SNS.
I, na kraju, ako su izbori bili toliki „čisti i pravedni“, kao što govori predsednik Vučić, zašto to ne bi utvrdila ekspertska komisija Evropske unije kojoj je to, navodno, strateški cilj. Ali, nekako je protiv zdravog razuma da se ne uvažavaju jasni dokazi o izbornoj krađi koju je videlo barem 900.000 svedoka na profesionalnim medijima. Da bi građanin bio pravi nosilac suverenosti potrebna je građansa svest i dostojanstvo, a ne podanički odnos prem vlasti.
Dragan Eraković