Voleo sam, pored matematike, da sa svojim đacima razgovaram o raznim, za njih bitnim temama.
Ukoliko im dozvolite, oni će uvek vrlo jasno i precizno reći šta im se u školskom sistemu trenutno ne sviđa.
To sam dozvoljavao, sa pitanjem imaju li predloge boljih rešenja.
Izneću ovde neka svoja i naša zajednička razmišljanja.
1. Fundamentalna znanja
Zatrpani preobimnim gradivom, učenici iz osnovne dolaze u srednju školu bez fundamentalnih znanja. Takođe, iz nje izlaze bez fundamentalnih znanja srednjoškolskog nivoa.
Konkretno, u srednjoškolskoj matematici, po našem skromnom mišljenju, gradivo četvrtog razreda je višak, koji apsolutno ometa definisani cilj kvalitetnog usvajanja onoga što je predviđeno planom i programom prethodna tri razreda. Ukidanjem gradiva četvrtog razreda stvorili bi mogućnost da se u četvrtom razredu valjano rekapituliraju sva prethodno stečena znanja.
2. Ocenjivanje
Trebalo bi sprovoditi što češće provere znanja u vidu državnog testa, u svim razredima, kako bismo isključili opravdanu sumnju u kvalitet i verodostojnost dobijenih ocena i učenike raznih škola i gradova doveli u što ravnopravniji položaj.
3. Dopunska i dodatna nastava
Dopunska nastava se ukida u srednjoj školi, pošto srednja škola nije obavezna. Sa predloženim smanjenjem gradiva, ostaje dovoljno vremena za njegovu kvalitetnu obradu na časovima redovne nastave.
Dodatna nastava ostaje i praćena je unošenjem u raspored časova, propisanim planom i programom, kao i literaturom.
4. Disciplina
U praksi se ni postojeće disciplinske propozicije i mere protiv onih koji ih ne poštuju, ne sprovode. To čine tzv “dobri profesori ”, štiteći decu moćnika ili svojih prijatelja. U tome učestvuju i “dobri lekari”.
Predlažemo da se izrade valjani mehanizmi kontrole činjenja “dobrih profesora”, “ dobrih lekara”, kao i njihovih “dobrih poslodavaca”.
5. Vaspitna uloga škole
Đacima sam u adekvatnom trenutku, u preko potrebnim pauzama stručnih izlaganja, ispisivao na tabli neku svetski poznatu mudrost ili moralnu poruku, ili razgovarao sa njima o tradicionalnim oblicima lepog ponašanja u različitim kulturama.
a) Govoreći kako je važno u svemu naći meru, citirao sam Heraklita:
“Ovaj svet, koji je za sve isti, nisu stvorili ni bogovi ni ljudi, nego je oduvek bio, jeste i biće večita živa vatra, koja se sa merom pali i sa merom gasi”.
b) Napominjući kako je nedopustivo sprečavati pravo svakoga na govor i odgovor, navodio sam čuveno:
“Audiatur et altera pars”.
c) Na temu slobode, citirao sam granitnu izjavu u Ničeovoj knjizi „Vesela nauka“ :
„Šta je pečat slobode? – Ne stidi se više pred samim sobom“.
Mislim da bi, za što sigurniju garanciju ovog umeća, svi prosvetni radnici obavezno morali imati položene ispite na temu svetske civilizacije, kulture i etike.
Za kraj, nadamo se da će doći vremena kada će ovde zapisano neko pročitati.