Posle nekoliko godina pauze, ponovo nas je obradovala vest da nam dolaze prijatelji iz Slovenije, direktor i profesori Prve gimnazije u Celju: dr Anton Šepetavc, Lea Gornjak i Dragica Šepetavc.
Uvek prisutni entuzijasti kolektiva Šabačke gimnazije, kao i gradskih institucija nauke i kulture, maksimalno su se angažovali kako bi našim gostima valjano prikazali sve što bi ih moglo zanimati i čime se naš grad može ponositi i pohvaliti.
Ovo je drugi deo te priče.
Četvrtak, 30. mart 2023. godine
U kabinetu za hemiju, profesor hemije, Dejan Jović je održao čas grupi učenika odeljenja IV/5 i IV/3, iz predmeta primenjene nauke, na temu: Genopatije, hromozopatije i multifaktorski poremećaj u neonatologiji.
Usledile su posete Narodnom muzeju Šabac, Biblioteci šabačkoj i Kancelariji za mlade.
U Narodnom muzeju Šabac dočekala nas je kustos, Tatjana Marković. Upoznala nas je sa zanimljivim detaljima iz istorije grada, od njegovog osnivanja pa sve do današnjice.
Ekskluzivno saznajemo da će Tatjanina knjiga o Šapcu verovatno biti završena iduće godine (nestrpljivo je iščekujemo !).
U toku posete Biblioteci šabačkoj, gosti su se upoznali sa istorijatom, organizacijom rada i funkcijama novoizgrađenog dela. Pored mnogih drugih, dobili smo i informaciju o biblioterapiji koju će naši gosti implementirati u svoju školsku biblioteku. U interesantnom razgovoru sa Kristinom Aleksić, urednicom kulturnih programa, saznali smo gotovo neverovatan podatak da Biblioteka šabačka ima oko dvadeset hiljada aktivnih čitalaca!
U Kancelariji za mlade, dočekala nas je koordinatorka Mirjana Janjić, naglasivši da je ova kancelarija otvorena za sve dobre ideje mladih ljudi našeg grada. Šabački volonteri Interkulture Biljana Drobnjak i Siniša Mozetić predložili su da Kancelarija za mlade u svoje aktivnosti uvrsti i saradnju sa Interkulturom Srbije.
– Jovana Janjatović, učenica III/6 je u saradnji sa profesorkom geografije Biljanom Pavlović i profesorkama biologije Mirjanom Arsić i Natalijom Ostojić, učenicima drugog razreda prezentovala temu: Karbonski otisak.
Gosti iz Slovenije konstatovali su kako su naši đaci odlučni i komunikativni u svojim nastupima. Ovim je završen radni deo dana.
Usledio je odlazak do Kaone, obližnjeg manastira, do koga smo stigli nakon tridesetak kilometara prijatne vožnje. Tu nas je dočekao iguman Filimon. Zauzet dnevnim obavezama, ukratko nas je upoznao sa godinom izgradnje manastira, razlogom njegovog nastanka, godinama stradanja i obnove. Nakon toga smo se uputili u kratku šetnju oko ribnjaka i posetu manastiru Kaona završili vikend ručkom na klupama u obližnjoj šumi.
Vraćajući se za Šabac, odlučili smo da našim gostima pokažemo i istorijski kompleks na Mišaru.
Nedelja, 2. april 2023. godine
Upravo smo sedeli u „Vremeplovu“, kad nam je stigao mejl. Pisao nam je direktor prve gimnazije:
„Utisci nisu još sasvim sređeni, a u nečemu se u potpunosti slažemo nas troje, koji smo bili prošle sedmice na tzv. Job shadonjingu u Šabačkoj gimnaziji: bilo je nezaboravno, bilo je stvarno lepo! Zahvalni smo našim domaćinima na svesrdnoj gostoljubivosti i potrudićemo se da u maju, kada će naši stari prijatelji Biljana, Siniša i Rada verovatno doći u Celje, vratimo ono najlepše što smo i ovaj put dobili u Srbiji: iskreno prijateljstvo i prijatnu saradnju, koja ne proizlazi iz prozirnog neoliberalnog interesa, već iz razumevanja vrednosti i tolerantnog shvatanja različistosti dvaju naroda i njihovih obrazovnih sistema.
Srpski pesnik Pero Zubac jednom je prilikom o tome rekao sve pa i više od toga: „Šta će nam narodi, dok imamo ljude!“
Dr Anton Šepetavc, prof “
Antonovom mejlu pridodajemo i utisak, upisan u knjigu utisaka Narodnog muzeja Šabac:
3.3.2023.
„Muzej je interesantan, u njemu živi grad Šabac – od davnih vremena do bliske prošlosti. Zapamtićemo posetu i zbog vrlo ljubazne i stručne gospođe Tanje. Hvala!
Anton Šepetavc, direktor Prve gimnazije u Celju (u poseti Šabačkoj gimnaziji i starim prijateljima sa velikim srcem).“
Petak, 31. mart 2023. godine
Poslednji dan petodnevnog druženja.
– Čas u IV/5 održao je profesor filozofije Veroljub Ilić, na temu: Kant, kategorički imperativ.
Sa našim gostima smo se složili da bi Kantov kategorički imperativ trebalo da bude ne samo tema na času filozofije, nego i svetionik našeg svakodnevnog življenja.
– Marina Vuković Pantelić, profesorka sociologije je sa učenicima IV/5 realizovala čas na temu: Brak i porodica. Učenici su pohvaljeni za svoju aktivnost, pomoć u realizaciji časa i znanje o savremenim sociološkim temama.
– Milena Radičević Milićević, profesorka engleskog jezika i Biljana Drobnjak, master pedagog održale su čas odeljenjske zajednice u II/7, na temu: Porodica kao osnova podrške mladima. Čas je realizovan dvojezično. Učenici su radili u grupama i izjašnjavali se o pitanjima koja su im ponuđena kao polazna osnova za razmišljanje o porodici, podršci i njenim problemima, sistemu vrednosti mladih.
Direktorka škole Marijana Isaković, je srdačno primila naše goste i delegaciji iz Prve gimnazije u Celju uručila prigodne poklone u znak zahvalnosti i saradnje naše dve gimnazije od 2017. godine.
– Učenici odeljenja II/6 realizovali su kviz na engleskom jeziku, koji je pripremio profesor engleskog jezika Hadži Zoran Protić. Pitanja su bila vezana za dobro poznavanje svega što se dešava u zemljama anglosaksonskog porekla.
– Milena Bošković i Marijana Bajić, profesorke računarstva i informatike, održale su čas na temu: Escape room, sa četiri zadatka iz programiranja. Đaci I/6 su veoma uspešno rešili sve postavljene zadatke.
– Za sam kraj našeg druženja, organizovan je kviz znanja na francuskom jeziku sa grupom učenika prvog i trećeg razreda Šabačke gimnazije. Kviz je pripremila profesorka francuskog jezika Svetlana Vukašinović Guconić. Čas je održan u nedavno otvorenom kabinetu za kineski jezik. Dodatnu dinamiku uneo je direktor Prve gimnazije iz Celja, dr Anton Šepetavc profesor francuskog jezika, aktivnim učešćem u kvizu.
Rastanak je bio srdačan, pun još svežih utisaka, sa nagoveštajem sledećih susreta i dalje saradnje.
Vidimo se u Celju!
Radmila Vučić, Biljana Drobnjak, Siniša Mozetić.