Načelnik Mačvanskog upravnog okruga Željko Marjanović je sredu 08. februara 2023. godine održao drugi kolegijum u 2023. godini, u elektronskoj formi.
U pozivu koji je upućen rukovodiocima inspekcijskih službi navedeno je da se dostavi izveštaj o radu za mesec januar 2023. godine.
U izveštajima koji su dostavljeni šefu Odseka navedene su aktivnosti koje su bile tokom prethodnog meseca u inspekcijskim službama Mačvanskog upravnog okruga, pa je s tim u vezi izvršena analiza rada i postupanja za mesec januar 2023. godine.
Vladan Rašić, šef Odseka za sanitarni nadzor, navodi da je izvršeno 444 nadzora od kojih su 353 redovni, 4 vanredna i 87 kontrolnih. Kao efekat rada doneto je 105 rešenja iz redovnog nadzora i jedno rešenje iz vanrednog nadzora.
Kancelarijskim nadzorom kontrolisana je zdravstvena ispravnost vode za piće iz objekata centralnog vodosnabdevanja, mikrosistema vodosnabdevanja objekata proizvodnje hrane, zdravstvena ispravnost vode u ambulantama, školama i zatvorenim i otvorenim bazenima, uvidom u izveštaje o ispitivanju iz internog monitoringa. Kontrolisana je primena mera u suzbijanju Kovid-19. u objektima pod sanitarnim nadzorom.
Oblasti nadzora: ugostiteljski objekti i objekti prometa hrane i POU; objekti za negu i ulepšavanje lica i tela; zdravstvena ispravnost vode za piće u objektima od većeg društvenog značaja i u objektima za proizvodnju hrane; lica koja podležu sanitarnom nadzoru (kliconoštva);nadzor nad imunizacijom određenih kategorija stanovništva; davanje izjava u Osnovnom prekršajnom sudu u Šapcu i u Loznici u vezi podnetih zahteva za pokretanje prekršajnog postupka; nadzor nad objektima proizvodnje flaširanih voda, dijetetskih i kozmetičkih proizvoda i dečije hrane i kašica; nadzor nad objektoma centarlnog vodosnabdevanja, seoskih vodovoda česmi i izvorišta; objektima zdravstvene i prosvetne delatnosti; objektima sporta i rekreacije i nadzor na prelasku lica na graničnim prelazima u Republici Srbiji.
U toku meseca januara 2023. godine, redovni terenski nadzori su vršeni u objektima prometa dečije hrane (sokovi,kašice i mlečne formule ), u zdravstvenim ustanovama stacionarnog tipa-odeljenja sa povećanim rizikom i u ugostiteljskim objektima.
Poslove je obavljalo četiri republička inspektora.
Pojavljuje se potreba za nabavkom brzih skenera i štampača za potrebe E-pisarnice i štampača.
Jasmina Kojičić Stefanović, šef Odseka veterinarske inspekcije je navela da je izvršen 331 nadzor,od kojih 30 redovnih i 301 vanredni.
Kancelarijskim i terenskim nadzorom kontrolisano je kretanje i obeležavanje svinja i goveda, unošeni su podaci u ITCM sistem za klanje životinja, rađeno je ažuriranje i arhiviranje predmeta.Postupalo se i po prijavma stranaka. Inspekcijske poslove je obavljalo 11 inspektora.
Oblasti nadzora: ugostiteljski objekti i objekti prometa hrane;objekti za klanje životinja i preradu mesa;davanje izjava u Osnovnom prekršajnom sudu u Šapcu i Loznici u vezi podnetih zahteva za pokretanje prekršajnog postupka; kancelarijske kontrole gazdinstava zbog obeležavanja svinja i kretanja goveda; inspekcjske kontrole objekta za karantiranje svinja; kontrole prilikom izvoza životinja i namirnica animalnog porela i izdavanje sertifikata; popis osnovnih sredstava koje su u vlasništvu Mačvanskog upravnog okruga,a data na korišćenje inspekciji; godišnji izveštaj o radu i drugi poslovi.
Kao efekat rada inspekcije doneto je 7 rešenja iz redovnog nadzora i 27 iz vanrednih nadzora.
Inspekciji nedostaju tri službena automobila, jedan za Loznicu i dva za Šabac.
Milica Filipović načelnik Odeljenja inspektorata za rad obaveštava da je inspekcijske poslove obavljalo svih osam inspektora, koji su izvršili119 nadzora, od kojih 14 redovnih, 90 vanrednih i jedan mešoviti nadzor. Na osnovu predstavke pravnog ili fizičkog lica sprovedeno je 16 vanrednih inspekcijskih nadzora.Najavljenih nadzora bilo je 14, a nenajavljenih nadzora 105. Sa nalogom je izvršeno 105 nadzora,bez naloga 18, a izvršeno je 15 kontrolnih nadzora. Izrečeno je 28 upravnih mera prema registrovanim subjektima i 60 mera za otklanjanje nepravilnosti. Prilikom kontrola zatečeno je na faktičkom radu „radu na crno“; 17 neprijavljena radnika kod registrovanih privrednih subjekata. Podneta su tri zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv registrovanih subjekta. Izvršen je jedan koordinisani nadzor sa MUP-om, Odeljenje za strance,vezano za kontrolu radnih dozvola i dozvola za strane državljane.
Miladinka Jovanović, načelnik Odeljenja republičke tržišne inspekcije sa sedištem u Šapcu, navodi da je izvršeno 23 nadzora, od toga 20 redovnih i 3 mešovita nadzora, a izrađeno je 23 zapisnika. Oblasti nadzora: kontrola isticanja cena, pridržavanje istaknute cene i izdavanja računa; primena Uredbe o ograničavanju visine cena osnovnih životnih namirnica; primena Uredbe o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba; kontrola bespravnog obavljanja delatnosti; kontrola sive ekonomije-internet prodaja; započete su kontrole vezane za organizovanje i oglašavanje prodajnih podsticaja u elektronskoj trgovini. Inspekcijske poslove je obavljalo 7 inspektora.
Efekti kontrola i drugi parametri od značaja za analizu rada inspekcija/inspektora:doneta su 2 rešenja po članu 33.stav 1. Zakona o inspekcijskom nadzoru fizičkim licima zbog bespravnog obavljanja automehaničarske delatnosti i internet prodaje kozmetičkih proizvoda.
Doneto je rešenje o konačnom oduzimanju robe sa krivotvorenm žigom Hummel.
Podneta je pekršajna prijava protiv pravnog i odgovornog lica zbog prodaje neusaglašenih svetlećih nizova-član 23. Zakona o tehničkim zahtevima. Svi inspektori su prisustvovali obuci na temu:“Prodajni podsticaji i elektronska trgovina kao vid daljinske trgovine“;.
Goran Bošković, koordinator republičke poljoprivredne inspekcije navodi da je izvršeno 44 nadzora,od kojih 39 redovnih i 4 vanredna.
Inspekcijske poslove obavlja dva izvršioca.Kao efekat rada inspekcije doneto je 12 rešenje iz redovnog nadzora.
Delokrug rada inspekcije: kontrola usaglašenosti proizvodnje prehrambenih proizvoda u odnosu na Zakon o bezbednosti hrane (pekare, prerada kafe); kontrola prometa hrane i pića u maloprodajnim objektima; uzorkovanje vina sa geoporeklom;izvoz vina u EU. Pretežno su vršeni nadzori u maloprodajnim i ugostiteljskim objektima.
Republički turistički inspektor Živadin Bošković je izvršio 30 nadzora prema nadziranim subjektima koji su svi bili nenajavljeni i jednu službenu savetodavnu posetu. Redovnih nadzora je bilo 8, a vanrednih 19. Sa nalogom je izvršeno 10 nadzora, a 20 je bilo bez naloga. Broj kontrolnih inspekcijskih nadzora KIZ-3. U 17 inspekcijskih nadzora otkriveno je 17 neregistrovanih subjekata i subjekata iz člana 33.stav 2. Zakona o inspekcijskom nadzoru. Izrečeno je 19 upravnih mera,od kojih 2 registrovanim privrednim subjektima i 17 neregistrovanim subjektima. Zapisnički su naložene 2 mere za otklanjanje nepravilnosti, zapisnički naloženo 17 upisa u osnovni registar i zabrana obavljanja delatnosti. Podneta je 21 prijava za kažnjavanje nadziranih subjekata i to 4 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv registrovanih subjekata i 17 protiv neregistrovanih subjekata.
Republički inspektor za zaštitu životne sredine Dragan Đurić, navodi da je izvršeno 38 nadzora i to 4 redovna, 31 vanredan i 3 kontrolna. Poslove su obavljala tri inspektora.Aktivnosti koje su obeležile rad inspekcije su: redovni inspekcijski nadzori, vanredni inspekcijski nadzori na zahtev Agencije za zaštitu životne sredine i kontrolni nadzori.
Dragan Tadić, republički vodni inspektor je izvršio 9 nadzora i to 8 redovnih nenajavljenih i jedan vanredni najavljeni nadzor. Doneto je 4 rešenja za pribavljanje vodnih dozvola od nadležnog organa vodoprivrede. Izrađeno je 28 dopisa.Inspekcijske kontrole su se odnosile na radne ciljeve i to:korišćenje voda; i ostali pregledi.
Aleksandra Đurković republički šumarski i lovni inspektor, sa sedištem rada u Šapcu navodi da nema problema u radu, a izvršila je 6 kontrola,od kojih 2 po Zakonu o šumama i 4 po Zakonu o divljači i lovstvu.
Miroslav Aleksić, republički fitosanitarni inspektor, sa sedištem u Šapcu je izvršo 5 inspekcijskih kontrola, od kojih 3 kontrole iz oblasti prometa sredstava za ishranu bilja (đubriva) i 2 kontrole iz oblasti prometa sredstava za zaštitu bilja (pesticidi). Kao efekat sprovedenih nadzora podneta je jedna prekršajna prijava i 3 izveštaja.
Dragoljub Lazić, republički fitosanitarni inspektor,sa sedištem rada u Loznici, je obavio 16 kontrola u prometu i 2 u proizvodnji. Izdat je jedan fitosanitarni sertifikata za Kosovo i Metohiju i doneto je jedno rešenje o nepriznavanju. Izrađena su tri sertifikata i 6 uverenja o priznavanju semena.
Ivana Antonijević republički zdravstveni inspektor je bila na bolovanju.
Zaključak sa kolegijuma je da načelnik obavi razgovor sa nadležnima u JKP „Parking-Šabac“, radi iznalaženja mogućnosti za besplatno parkiranje službenih vozila na teritoriji grada Šapca, po modelu koji je primenjen u Loznici i Krupnju.