Letnjikovačka šuma okruženje je koje omogućuje da deca, ali i odrasli, istražuju, nešto menjaju, nešto grade. To je mesto na kom mogu da se osećaju bezbedno, ali i mesto koje pruža izazove – tajanstveno je. Blizu je grada, što je prednost koju je Predškolska ustanova „Naše dete“ i iskoristila. Saznali smo kada će mališani iz Predškolske ustanove boraviti u Letnjikovačkoj šumi, odlučili da ih posetimo i saznamo nešto više o ovom projektu koji se realizuje od aprila 2018. godine pod nazivom „Vrtić u šumi“. Bio je to najtopliji dan prošle nedelje, a boravak mališana u šumi bio je koristan iz više razloga: tu su mogli pronaći hlad i niže temperature nego u gradu, tu su mogli da se igraju, da istražuju, da uživaju u pikniku, da razgovaraju, uče i budu radoznali, a verujemo da su tu i stvorili uspomene koje će pamtiti celog života i koje će ih sećati na bezbrižno detinjstvo.
- I pored velike vrućine danas, ovde u šumi je mnogo prijatnije nego u vrtiću pored klime, a i u dvorištu u kom je uglavno toplo. Ovde deca sama istražuju, igraju se, najviše prirodnim materijalima, mogu da zabeleže neke njima bitne trenutke fotoaparatima i video kamerama što im pomaže da rezimiraju utiske kada dođemo nazad u vrtić i preko laptopa pregledamo materijal. Deca se rado prisećaju svojih trenutaka provedenih u šumi, a ovde se rado i vraćaju – rekla je za „Podrinske“ Silvia Kikanović, koordinatorka projekta „Vrtić u šumi“.
Način realizacije programa:
Deca koja su u programu celodnevnog ili poludnevnog boravka, autobusom se prevoze do naselja Letnjikovac i borave u šumi deo dana, a zatim se (autobusom) vraćaju nazad u vrtić (na dnevni odmor, ručak). Šuma je “vrtić“, deca istražuju, upoznaju prostor, igraju se… Za odlazak u šumu se pripremaju, prilagođavaju odeću i obuću vremenskim prilikama, iz šume donose prirodne, nestruktuirane materijale koje koriste za igre i aktivnosti u vrtiću. Svaki novi odlazak u šumu je iskustvo koje im omogućuje da se dogovaraju, planiraju, odlučuju čime će se baviti, donose i usvajaju pravila ponašnja u autobusu, u šumi… pokreću pitanja, teme kojima se bave u vrtiću, kod kuće…
U vrtiću „Đurđevak i Veverica“ koji se nalaze na Letnjikovcu, deca mogu i da ručaju, kako bi duže boravili u šumi.. Program se realizuje tokom cele godine i ne zavisi od vremenskih uslova.
Za realizaciju programa, pored prevoza obezbeđene su kabanice, gumene čizme, različit pribor i materijali, boje, glina, folije…), lupe, fotoaparati, video kamera, laptop, mikroskop…
Mališani Predškolske ustanove su prezadovoljni boravkom u šumi, a o tome najbolje svedoči njihovo prepričavanje tog dana roditeljima. Kada je projekat trebao da počne da se realizuje 2018. godine roditelji su bili skeptični, naročito zbog toga što borak u šumi neće odložiti ni sunce, ni kiša.
- Ustanove i dobri ljudi, kao i društveno odgovorne kompanije obezbedile su zaštitu za decu za sve vremenske uslove, a kada su roditelji shvatili da deca uživaju u svemu ovome, od priprema, preko vožnje autobusom, do boravka u šumi bez obzira na vreme, naravno da su nas podržali i da nas i dalje podržavaju. Danas je dovoljno da u grupi na aplikaciji objaviti da će deca tog dana boraviti u šumi i ona su tog dana spremna. Čak i deca koja prethodnih dana ne dolaze u vrtić, tog dana dođu tako da bude u šumi i po pedesetoro i neretko i šezdesetoro – istakla je Kikanović.
Tokom boravka u šumi ne postoji strah vaspitača ili koordinatora da će neko dete da ode ili izgubi se. Deca znaju kuda i koliko daleko mogu da idu i to i poštuju. Prema novim osnovama programa kojima se Predškolska ustanova „Naše dete“ bavi, deca iniciraju aktivnosti koje žele da rade, a vrtić i vaspitači i vaspitačice su tu da im pomognu da to realizuju. Predškolska ustanova je u tom slučaju neko ko će im obezbediti sve to čime bi oni voleli da se bave.
- Mi dosta vremena provodimo u dvorištu vrtića, a deca i tada skupljaju prirodne materijale. Skoro su pričali da bi voleli da prave mape, da traže ono što su ostavili u šumi prošli put kao skriveno blago, da nađu hranilice za ptice koje smo ostavili. Tako da se do sledeće prilike za boravak u šumi oni pripremaju i smišljaju šta bi mogli da rade – kazala je Kikanović.
Jovana (6), Vrtić „Bubamara“
- Mi ovde istražujemo i gledamo da nešto nađemo u šumi šta bismo mogli da radimo. Onda pravimo, nekad to bude od drveta ljuljaška. Ovde volim da se igram, da trčim, da istražujem. Ovde mi je lepo.
Mališani Predškolske ustanove u šumu sada odlaze dva do tri puta mesečno, a odlazili bi i češće kada bi imali dovoljno sredstava za to. Ograničeni budžetom nemaju dovoljno sredstava za autobuski prevoz koji je u ovom trenutku najveća stavka.
- Naša Ustanova jeste obezbedila prevoz koliko to može. Verujte mi, mnogo manje grupa je obuhvaćeno ovim projektom koliko bi inače moglo da bude kada bi imali više finansijskih mogućnosti, kada bi još neki dobri ljudi ili kada bi se još neke društveno odgovorne kompanije uključile u ovu priču da deca mogu da imaju autobuski prevoz iz gradskih vrtića do Letnjikovačke šume – govori koordinatorka projekta ističući da je do sada kroz ovaj projekat prošlo oko 1.000 mališana:
- Kada moramo sa biramo, biramo predškolske grupe, ali ovim projektom mogle bi da budu obuhvaćene i druge grupe gradskih vrtića i mališani već od tri godine. Ovo je nešto najzdravije što može da se omogući deci. Oni su na svežem vazduhu i tu da budu svoji. Ne možete ni da zamislite koliko oni ovde imaju lepih ideja i šta im sve padne na pamet, od toga šta da naprave. Iznedrilo se odavde dosta stručnih radova koje mi prikazujemo na stručnim skupovima koji su primećeni baš zato što se deca igraju u prirodi i samostalno istražuju. Mi smo tu samo pomoć, partner ako im je potrebno, a u suštini mi ih samo nadgledamo.
Staša (6), Vrtić „Bubamara“
- Prilikom boravka u šumi mi pravimo vatricu, ljuljaškice, istražujemo i tražimo veverice. Videli smo ove dve veverice, penjale su se gore na drvo, a Ina, Jana i ja smo ih jurile. A to mi se i najviše dopada, da jurimo veverice.
Sve što mališani sada koriste prilikom boravka u Letnjikovačkoj šumi ali i kasnije za sumiranje utisaka sa izleta: mikroskope, teleskope, laptopove, gumene čizme, kabanice, fotoaparate i kamere Predškolskoj ustanovi „Naše dete“ obezbedila je Fondacija „Elixir“. Kako bi deca više vremena mogla da provode u šumi i da to vreme bude kvalitetnije, svi pojedinci i društveno odgovorne kompanije mogu se javiti upavu Ustanove i saznati šta im je to najpotrebnije.
Isidora Kovačević