Doktorka Tanja Katić Arnautović, specijalista otorinolaringologije u Opštoj bolnici „Dr Laza K. Lazarević“ Šabac, nedavno se vratila sa edukacije održane u Cirihu u Švajcarskoj. Reč je o tradicionalnom međunarodnom FESS kursu, a naša doktorka bila je među 12 učesnika koji su imali prilike da saznaju najnovije i najsavremenije metode endoskopske sinus hirurgije (ESS). Uz pomoć svetskih stručnjaka, a koristeći najsavremeniju opremu s navigacijom, dr Katić Arnautović imala je priliku da i sama uradi ovu intervenciju na kadaverima.
Kurs je organizovan od strane Center for Rhinology, Skull Base Surgery and Facial Plastic Surgery ORL–Zentrum, Klinik Hirslanden, Zurich u saradnji sa Anatomskim institutom Cirih, a osim stručnjaka iz matične kuće, prof. dr Danijela Simena i KD dr Hansa Rudolfa Brinera, kurs su držali i stručnjaci iz Lucerna, Liestala, Univerzitetske klinike Cirih, kao i prof. dr Džejms Nejtan Palmer sa Univerziteta Pensilvanija. Osim otorinolaringologa, predavanja su držali i neurohirurzi i radiolog, kako bi u potpunosti prikazali mogućnosti ESS i način pripreme i planiranja same intervencije.
– ESS spada u minimalno invazivne hirurške intervencije. Ideja je da se uspostavi narušena funkcija sinusa i da se omogući adekvatno dalje medikamentozno lečenje. Čitava operacija vrši se endoskopski, kamera i instrumenti su u nosu pacijenta, a tok operacije na ekranu prate operater i ekipa. Ne narušava se prethodna estetika lica, a očekivani rezultat je uspostavljenje funkcije sinusa i značajno poboljšanje kvaliteta života pacijenata. Boravak u bolnici je kraći, a samim tim manji su troškovi i za pacijenta i za bolnicu. Tegobe zbog kojih nam se ovi pacijenti javljaju su otežano ili nemoguće disanje na nos, oslabljeno ili izgubljeno čulo mirisa, sekrecija iz nosa, glavobolja. Hirurškom lečenju prethode adekvatna anamneza, dijagnostika i maksimalna medikamentozna terapija, a potom, nakon adekvatne pripreme, (endoskopije nosa i radiološke dijagnostike, kompjuterizovane tomografije) u zavisnosti od vrste poremećaja, anatomskih varijacija odlučujemo se za stepen i obim operacije – objašnjava dr Tanja Katić Arnautović.
PODRŠKA RUKOVODSTVA I KOLEGA
– U Službi za ORL i MFH situacija trenutno nije nimalo laka. Rade samo tri otorinolaringologa i dva maksilofacijalna hirurga i oni obavljaju posao koji suznekada radila tri maksilofacijalna i šest ORL lekara. Odsustvo jedne osobe značajno remeti rad službe. Zato sam neizmerno zahvalna svojim kolegama što „pokrivaju“ moje odsustvo i tako mi omogućavaju da se edukujem. Posebno sam zahvalna rukovodstvu naše ustanove koje ima sluha i razumevanja za profesionalni razvoj mladih lekara. Mnogo mi znači podrška i kolega i rukovodstva bolnice, jer bez toga ne znam kako bih uspela da realizujem svoje profesionalne planove. Zahvalna sam i pacijentima na strpljenju i poštovanju reda u ambulantama gde neretko pregledamo u jednoj ambulanti od 50 do 60 ljudi – naglašava dr Tanja Katić Arnautović.
Inače, našoj doktorki ovo nije prvi put da je odlazila na edukaciju u inostranstvo. U toku specijalizacije 2014. godine, dve nedelje boravila je na klinici švajcarskom gradu Bazel, a potom je učestvovala na Kursu disekcije temporalne kosti. Dva puta je primljena i na seminar Open medical institute u Salcburgu u organizaciji američko–austrijske fondacije. Tokom 2020. godine, u Salcburgu je provela sedam radnih dana, uspešno završila kurs i dobila priliku da provede tri meseca na klinikama u Austriji. Zbog pandemije, drugi kurs održan je onlajn.
– Boravak u stranim sredinama značajno je uticao na formiranje mene kao lekara, mog stava i odnosa prema poslu i pacijentima. Dao mi je drugu perspektivu i pokazao da se stvari ne moraju raditi samo onako kako se „Uvek i nikad radilo“. Veoma su značajni i kontakti koji se ostvare u tim prilikama, jer nam daju mogućnost da u nemogućim situacijama ipak nešto promenimo. Uz znanje doneto sa ovih kurseva imam i želju da doprinesem da i naša bolnica bude u skladu sa evropskim tendencijama u lečenju ORL patologije. U planu je da nam dolaze konsultanti sa naših klinika i da u narednom periodu značajno podignemo kvalitet usluge – ističe dr Tanja Katić Arnautović i najavljuje u narednih mesec dana svoje učešće u još jednom značajnom FESS kursu, koji se organizuje u Gracu u Austriji.
– Do skoro direktor kursa bio je cenjeni prof. dr Hajnc Stamberger, jedan od osnivača ESS, koji nažalost više nije među nama. Isti kurs pohađalo je većina kolega iz Srbije, a sa tog kursa ESS je i došla u Srbiju još 2002. godine, kada je u organizaciji prof. dr Mihaela Podvineca veliki broj otorinolarigologa, upravo od prof. dr Hajnca Stambergera dobio početnu obuku. Među tim otorincima bili su i specijalisti iz naše bolnice prim. dr Zoran Katić i dr Miluška Alajbegović, koji su započeli primenu ESS u našoj ustanovi. Nekoliko godina kurs je održavan na VMA, pod vođstvom prof. dr Andreasa Lojniga. I prim. dr Zoran Katić, dr Miluška Alajbegović, dr Bosiljka Tomić, dr Verica Filipović, dr Duško Sibinčić i dr Aleksandar Dobošarević bili su učesnici, međutim od 2012. godine nemamo više priliku da se u našoj zemlji edukujemo na taj način. Obuka na kadaverima, najbezbedniji je način da se intervencija “savlada” – navodi dr Katić Arnautović.
www.bolnica015.org.rs