SAOPŠTENJE ZA JAVNOST
Beograd, 23. februar 2022. Ukidanje naknade za konverziju zemljišta, ubrzanje i pojednostavljenje postupka ozakonjenja i uvođenje eUputa tri su reformska prioriteta za 2022. godinu po izboru članova NALED-a, od 100 preporuka za smanjenje birokratije koliko donosi novo, 14. izdanje Sive knjige.
Čak 21 preporuka je prvi put našla svoje mesto u Sivoj knjizi, a među 10 prioriteta su i uvođenje „zelenih“ javnih nabavki i eAgrara, uspostavljanje onlajn registra neporeskih dažbina, uvođenje bezgotovinskog plaćanja svih taksa i naknada, uređivanje fleksibilnih oblika rada, izdavanje objedinjenog poreskog uverenja i upotreba e-otpremnica u prometu robe.
-Iza nas je 13 godina i 14 Sivih knjiga koje predstavljaju zajednički put ka boljem i reformisanom društvu. Reforme jesu bile teške i često se činile nemogućim, a pre šest godina teško da je neko mogao da zamisli da ćemo imati elektronsku građevinsku dozvolu ili da ćemo sprovesti reformu katastra. Zahvaljujući tome danas u Srbiji imamo 50.000 gradilišta i milijarde investicija kojima možemo da se pohvalimo. Kada je reč o resoru koji trenutno vodim, mogu reći da naša zemlja učestvuje u projektima vrednim 50 miliona evra i pravi korak napred u pravcu energetske tranzicije – izjavila je Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike na predstavljanju Sive knjige 14 u Narodnom muzeju.
Novina je i da su 22 preporuke označene tzv. EU bedžom i njihovo rešavanje doprinelo bi bržem približavanju evropskim standardima – od potrebe smanjenja opterećenja zarada, uvođenja instituta ličnog bankrota i uređivanja rada za strane poslodavce, usklađivanja postupaka deklarisanja i doniranja hrane do unapređenja upravljanja otpadnim vodama, uvođenja zelenog fonda i drugih tema važnih za zaštitu životne sredine.
Kada je reč o reformama u prošloj godini, ocenjeno je da je sa 12 potpuno ili delimično sprovedenih predloga prethodnog izdanja Sive knjige očuvan tempo reformi iz prethodnih nekoliko godina, a usvojeno je i nekoliko sistemskih reformi koje su važne za čitavu privredu.
– Veliki pomaci ostvareni su u oblasti finansija – kroz eFakture uvodi se jedinstveni elektronski sistem koji će unaprediti vidljivost transakcija i sigurnost naplate za oko 130.000 korisnika, dok će eFiskalizacija omogućiti evidentiranje prometa kod gotovo 200.000 obveznika u realnom vremenu, smanjiti prostor za sivu ekonomiju i doneti veću zaštitu potrošačima. I resor poljoprivrede krenuo je putem digitalizacije sa uvođenjem Centralnog registra objekata u poslovanju s hranom i usvajanjem zakonskog okvira za elektronsku registraciju više od 400.000 gazdinstava i prijavu za subvencije – izjavio je Dejan Đokić, predsednik Izvršnog odbora NALED-a i podsetio da su od prvog izdanja Sive knjige potpuno ili delimično rešene 143 preporuke, polovina svih koje su prošle kroz ovu publikaciju.
Zasluge za najveći broj rešenih preporuka su i ove godine pripale Ministarstvu finansija, a udeo predloga za ovaj resor je pao sa nekadašnjih 40% na četvrtinu ukupnog broja što ukazuje da zahtevi ka institucijama postaju sve izbalansiraniji. Sve veći broj izazova postavlja se pred ministarstva zaštite životne sredine i zdravlja, ali i druge sektore i nameću potrebu da svi jednako doprinesu reformama.
Na konferenciji su učestvovale i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić, i ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić. O budućnosti reformi u Srbiji ispred međunarodne zajednice govorili su šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre, menadžer Međunarodne finansijske korporacije (IFC) za centralnu i jugostočnu Evropu Ari Naim i šefica kancelarije MMF u Srbiji Julia Ustjugova.
Specijalna priznanja za doprinos reformama
Na 14. godišnjoj konferenciji o ekonomskim reformama NALED je tradicionalno dodelio specijalna priznanja istaknutim pojedincima i timovima zaposlenim u javnoj upravi koji su u saradnji sa NALED-om pružili najveći doprinos unapređenju privrednog ambijenta u 2021.
Za uvođenje eFaktura i eFiskalizacije, nagrada je pripala timu Ministarstva finansija – Nenadu Vlaketiću, direktoru centralne fiducione jedinice, Sonji Talijan, pomoćnici ministra i Vuku Delibašiću, savetniku ministra.
Za izuzetan doprinos unapređenju zakonskog okvira u oblasti energetike i stvaranju uslova za veća ulaganja u obnovljive izvore energije nagrađena je Jovanka Atanacković, državna sektretarka Ministarstva rudarstva i energetike.
Za reformu sistema podsticaja u poljoprivredi i uspostavljanje zakonodavnog okvira za uvođenje digitalne platforme eAgrar timsko priznanje zaslužilo je i tim Ministarstva poljiprivrede – šef kabineta ministra Marko Saranovac i pomoćnica ministra Vedrana Ilić, kao i pomoćnik direktora Uprave za agrarna plaćanja Boško Umetić.
Za zajednički doprinos izradi i usvajanju Zakona o socijalnom preduzetništvu nagrađeni su pomoćnica ministarke za rad Sandra Grujičić, rukovodilac Grupe za upravne i upravno-nadzorne poslove za oblast zapošljavanja Sanja Gavranović, savetnica u Ministarstvu Katarina Denčić i savetnik u kabinetu predsednice Vlade Vukašin Grozdić.
Specijalno priznanje za unapređenje uslova za reciklažu stakla, baterija i sijalica u gradu Kragujevcu pripalo je Draganu Marinkoviću, načelniku odeljenja za zaštitu životne sredine Grada Kragujevca.
NALED je tradicionalno dodelio i posebna priznanja medijima. Za doprinos kvalitetnom i objektivnom izveštavanju javnosti o merama i incijativama za unapređenje privrednog okruženja nagrađeni su Anđelko Utješanović, urednik ekonomije u novinskoj agenciji Tanjug i Marica Vuković, urednica ekonomije novinske agencije Beta.