Komad „Garderober“ Ronalda Harvuda, jednog od najboljih predstavnika engleske dramaturgije iz druge polovine 20. veka, u režiji Miška Milojevića, premijerno je izveden u sredu u Šabačkom pozorištu. Predstava otkriva naličje pozorišta, omogućujući publici da zaviri i „iza scene“. Taj svojevrstan okvir menja „mnogo važnija tema preispitivanja sudbina aktera ove drame, njihovih života, sumnji, ograničenosti, prolaznosti i suočavanja sa samim sobom“. Svi likovi su neostvareni do kraja, razapeti između ambicija, htenja, nadanja i svesti o sopstvenoj ograničenosti. Komad se žanrovski menja od tragikomedije do drame sa ozbiljnim tragičnim aspektima, a u osnovi je odnos upravnika pozorišne trupe Sera (Ivan Tomašević) i garderobera Normana (Vladimir Milojević), njegovog nezamenjivog pratioca.
Milojević je rekao da je nakon što ga je režirao Dejan Mijač 1994. godine u Jugoslovenskom dramskom pozorištu to drugi put da se taj tekst u Srbiji postavlja na scenu.
-Kreativne mogućnosti Šabačkog pozorišta su velike i zaista omogućavaju da ovakav tekst koji nimalo nije jednostavan, mada izgleda tako, realizujemo. Uveren sam da smo uradili veliki posao i da će publika rado dolaziti da gleda predstavu. Ovaj komad je napisan osamdesetih godina, imao je dve ekranizacije i igrao se svuda po svetu. Drago mi je da smo revitalizovali veliki i sjajan tekst odličnog dramskog pisca Harvuda, jednog od najboljih predstavnika sjajne engleske dramaturgije iz druge polovine 20. veka. Bez dva velika glumca ovaj komad ne može da se radi, a Šabačko pozorište ih ima- Vladimira Milojevića i Ivana Tomaševića. Možda je to razlog što nije bio na repertoarima u Srbiji, koliko god da je atraktivan tekst, jer morate imati dobru podelu uloga- naveo je reditelj, dodajući da je priča interesantna, jer pozorišnu publiku uvek intrigiraju dešavanja iza scene.
-Pravi se paralela dva sveta- iza scene i na sceni, između sudbina glavnih i Šekspirovih junaka iz kralja Lira. Osim toga, značajan je, jer govori o sudbinama ljudi, neostvarenim životima, razočaranjima, izgubljenim ljubavima, čime prevazilazi jednostranu priču o samom pozorištu. Ima tragikomičnih elemenata, publika će se smejati, a skoro sam siguran da će i neka suza da se pojavi na kraju- rekao je Milojević, koji je saradnju sa šabačkim teatrom počeo 1980. godine, kada je na sceni debitovao sadašnji prvak Ivan Tomašević.
Sedma premijera Šabačkog pozorišta ove godine
„Garderober“ je sedma premijera u ovoj godini, iako, prema rečima direktora Šabačkog pozorišta Vladimira Vasilića, cilj nije bio kvantitet, već da u otežanim okolnostima zbog epidemiološke situacije teatar ipak ponudi različite žanrove u kojima publika može da uživa.
-„Garderober“ je izuzetno velika, prava pozorišna predstava, sa ozbiljnim dramskim tekstom. Zanimljivo je da je prevod radio Đorđe Krivokapić zajedno sa pokojnim Harvudom, budući da su bili prijatelji, tako da je pisac učestvovao u njemu. Poslednja dva meseca trajao je rad na predstavi, imali smo duple probe, od jutra do večeri svi su bili angažovani, kako bismo sve što je zamišljeno realizovali. Imamo ozbiljnu scenografiju kakva nije viđena odavno u Šabačkom pozorištu, izuzetno bogate kostime. Kolege su vredno radile i dokazale da Šabačko pozorište može da iznese i ovoliko zahtevne i ozbiljne komade. Ovo je zaista nešto potpuno drugačije, pravo pozorište i zbog toga se zaista zahvaljujem celom kolektivu i saradnicima. Siguran sam da će publika uživati kao i u svim dosadašnjim premijerama ove godine- istakao je Vasilić.
Posle dva meseca rada i pedesetak proba, glumac Vladimir Milojević ocenio je da je bilo zanimljivo i inspirativno raditi na „Garderoberu“.
-To je klasičan dramski komad, izuzetno popularan. Pojavio se osamdesetih godina, taj film je bio jako čuven i veoma me iznenadila činjenica da nije rađen kod nas, sem u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, s obzirom na to koliko je poznat i koliko se o njemu priča u pozorišnim krugovima. Tumačim lik pozorišnog posvećenika Normana koji će po svaku cenu učiniti sve što je u njegovoj moći da se predstava ne otkaže i da se odigra. On svoj smisao života vezuje direktno za pozorište, mislim da je čak i više od nas glumaca vezan za pozorište, pravi posvećenik, profesionalac u svakom smislu- objasnio je Milojević.
Radnja se odvija „tokom januarske noći 1942. godine u jednom engleskom provincijskom pozorištu gde se, pod pretnjom stalnih nemačkih vazdušnih napada, šekspirijanska trupa, pod vođstvom ostarelog glumca- upravnika Sera, sprema da odigra 227. predstavu „Kralja Lira“. Uz sve nedaće koje su ih zadesile, počev od nervog sloma glavnog aktera za koga se ne zna da li će biti u stanju da odigra predstavu, uz ogromno angažovanje Normana, Serovog vernog i nezamenjivog garderobera i pratioca, predstava se uspešno završava“, objašnjava reditelj.
-Okolnosti u kojima se događao komad su bliske glumcima ovde, jer se dešavalo da su se predstave igrale za vreme bombardovanja i vazdušnih uzbuna. Nažalost, nama je to prepoznatljivo i možemo da shvatimo, ali naravno, mnogo dramatičnije izgleda u samom komadu- naveo je Vladimir Milojević.
U predstavi igraju: Aneta Tomašević (Milostiva ledi), Vladimir Milojević (Norman), Deana Kostić (Medž), Ivan Tomašević (Ser), Kristina Pajkić (Ajrin), Ljubiša Barović (Džefri Tornton), Miloš Vojnović (Oksenbi), Slobodan Petranović Šarac (Gloster), Siniša Maksimović (Kent), Veljko Eraković (Olbeni), Mirjana Božanić (Gonerila) i Jelena Ivetić (Regana). Scenografiju je radila Miroslava Andrejević, kostimografkinja je Selena Mladenović, kompozitor Božidar Obradinović. Za slikarske radove zadužene su Dragana Đurđević i Milena Obradović, za dizajn plakata i programa Dušan Arsenić. Naredno izvođenje zakazano je za petak, 24. decembar, od 20 sati.
D.Dimitrijević