Škola primenjenih umetnosti spremna za početak nove školske godine
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja školama je početkom avgusta prosledilo dopis sa snažnom preporukom za imunizaciju svih zaposlenih u prosveti i učenika starijih od 12 godina, tako da su sa ovom informacijom i preporukom upoznati svi zaposleni i roditelji učenika. U Školi primenjenih umetnosti se pripremaju se za početak nove školske godine, u nadaju se, ne tako otežavajućim okolnostima.
-Od početka pandemije sve škole postupaju i organizuju svoj rad na osnovu uputstava koja šalje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. U prethodnoj školskoj godini škole su bile u obavezi, a to će se zasigurno i nastaviti, da redovno, nedeljno i mesečno izveštavaju nadležnu Školsku upravu, kako o realizaciji obrazovno- vaspitnog rada po posebnom programu za rad u uslovima pandemije Kovid-19, tako i o sprovođenju epidemioloških mera, broju zaraženih učenika, roditelja i zaposlenih. Gradska uprava je obezbeđivala sva neophodna sredstva za pojačanu higijenu i dezinfekciju školskog prostora i to je jedan od razloga što u šabačkim školama, u odnosu na druge gradove, nije bio veliki broj koronapozitivnih učenika i nastavnika- kaže direktorka Škole primenjenih umetnosti Nevenka Đokić.
Prednost Škole primenjenih umetnosti je što je ona koncipirana tako da su odeljenja sa malim brojem učenika, pa, kada je nastava bila kombinovana, nisu imali problem ni sa prostorom u učionicama i kabinetima.
-Grupe za nastavu su bile male, sve epidemijske mere smo sprovodili bez problema i nije bilo transmisije virusa u školi. Nadamo se da ćemo i novu školsku godinu početi sa najboljim mogućim modelom nastave i naravno, uz pridržavanje svih epidemioloških mera, čekamo detaljnija uputstva Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Treba istaći da su prosvetni radnici, ne samo u našoj školi, već na nivou cele Srbije, pokazali veliku posvećenost i želju da obrazovno- vaspitni rad trpi što manje posledica zbog epidemioloških okolnosti u kojima se nalazimo- ističe Đokićeva.
Škole imaju izabrane sisteme za upravljanje učenjem, a Škola primenjenih umetnosti se opredelila za Gugl učionice, tako da je registrovana na platformi G Suite i svi nastavnici imaju jedinstveni školski domen. Na taj način nastavnici su učenicima dostavljali obrazovni materijal, organizovali testove, zadatke i druge oblike provere znanja, pratili proces učenja i pomagali učenicima, omogućavali međusobnu komunikaciju i sistematizovali svoju pedagošku dokumentaciju.
-Učenici su imali mogućnost da prate obrazovne sadržaje i na RTS platformi Moja škola, za koju su i naši nastavnici snimili 14 časova- iz istorije umetnosti, teorije forme i istorije. Najizazovniji, ujedno i najosetljiviji segment pedagoškog rada, bilo je ocenjivanje učenika, pri čemu je veliki udeo imalo formativno ocenjivanje u okviru koga se koriste: eseji, elektronska pošta, virtuelni grupni rad, video pozivi, PowerPoint prezentacije, istraživački zadaci, učenički portfolio- zbirka učeničkih radova, naročito za naše stručne predmete- posteri, fotografije, video i audio zapisi, crteži, slike, radovi (sa fazama u izradi) nastali na časovima praktičnog rada i stručnih predmeta. Sve formativne ocene i uvidi nastavnika u toku implementacije nastave na daljinu koriste se za sumativno (brojčano) ocenjivanje. Nažalost, nijedan model nastave ne može u potpunosti da zameni neposredan kontakt na relaciji učenik- nastavnik i u tome se slažu, kako učenici, tako i roditelji i nastavnici- podvlači direktorka Škole primenjenih umetnosti.
S druge strane, problem koji su detektovali na početku bio je različit stepen digitalnih kompetencija nastavnika- pojedini nastavnici nisu bili vešti u korišćenju veb- alata, pa su tokom prethodne školske godine organizovane IKT obuke i omogućeno je da nastavnici, osim što su ostvarili određen broj bodova u okviru stručnog usavršavanja, dobiju i neophodna znanja i veštine u okviru informaciono- komunikacionih tehnologija. Nastavnici mogu da koriste i školske IKT resurse, odnosno računarsku opremu, infrastrukturu i mreže u školi.
-Praksa je pokazala da najbolje rezultate u ostvarivanju nastave na daljinu pokazuju škole u kojima je izražena solidarnost, razumevanje i timski rad. Treba istaći i da, ukoliko ima posvećenosti i predanog pedagoškog rada, bez obzira na model nastave, neće ni uspeh izostati. Škola primenjenih umetnosti je u prethodnoj školskoj godini organizovala četiri značajne izložbe, nastavljajući saradnju sa institucijama kulture (Narodnim muzejom, Bibliotekom šabačkom, Kulturnim centrom Šabac i Studentskim kulturnim centrom u Beogradu). Osim ovih izložbi, kao izuzetan primer onlajn nastave izdvojila bih aktivnosti u okviru sekcija i dodatne nastave, što govori i o posvećenosti nastavnika u okviru pedagoškog rada, ali i ljubavi učenika prema izabranom zanimanju, njihovoj želji za novim saznanjima, želji za takmičenjima i osvajanjem nagrada kao svojevrsnom podsticaju za dalji rad- navodi Đokićeva.
Kada nema kontinuiteta i redovnosti pohađanja nastave, mnogi gube radne navike i motivaciju, ali i u uslovima onlajn nastave, učenici su, dodaje, osvojili 26 nagrada na republičkim i međunarodnim konkursima. To nije bilo lako, pa je time i ovaj uspeh veći.
-Bez obzira na usmerenost svih tokova života ka digitalnom, što je nepovratan proces, nijedan veb- alat ne može da zameni živu reč i neposrednu komunikaciju, naročito u obrazovanju. Ovde ne mislim samo na komunikaciju na relaciji učenik- nastavnik, nego na jedan veoma važan segment u razvoju ličnosti učenika, a to je socijalizacija i komunikacija na relaciji učenik- učenik. Nažalost, postoje odeljenja prvog razreda gde su se učenici sreli tek nekoliko puta, nisu se praktično ni upoznali, družili i mislim da će se, dugoročno posmatrano, posledice ovakve vrste otuđenosti i nedostatka interakcije sa socijalnom, pre svega vršnjačkom sredinom, provlačiti, a nama biti izazov da učinimo sve kako bi vaspitni rad, socijalizacija i usvajanje stavova učenika u okviru društvenog sistema, omogućili potpuni razvoj njihove ličnosti- zaključuje Nevenka Đokić i poručuje da sa nestrpljenjem očekuju redovne dolaske u školu.
D.D.
.