Pitaju me da li znam čije je to dete! Ne znam.
Kažu nečije. Da li to znači da postoji i dete koje je ničije?
Dopisuje se majka sa razrednim starešinom, porukama. Očekuje da se on bori za svoje učenike, koji su oličeni u njenom sinu. Kaže, fali mu samo pet ocena da bude odličan, a inače je dobar i lepo vaspitan. Razredni da urgira za četiri ocene, a petu će popraviti odeljenjsko veće.
Pogrešno! Roditelji nečije dece ne dopisuju se sa razrednim starešinom. Njihove metode su diskretnije i elegantnije. Pa i uspešnije. Majka ničijeg deteta se dopisivala i nije uspela. Vredi li ipak i dalje pokušavati? Ko vam garantuje neuspeh? Iako u opisanom slučaju surovi razredni starešina ne samo da nije hteo da se potrudi da to dobro i lepo vaspitano dete bude odlično, već je pronašao, uvidom u dnevnik, da mu ne nedostaje samo pet ocena, nego nekakvih devet. Verujem da bi kod tog gospodina tako prošlo i nečije dete. Ipak se mnogi sa pravom pitaju da li baš uvek i kod svih urgencije ne uspevaju. Davno sam dane pred kraj školske godine nazvao mađioničarskim.
A ničija deca, i čiji se roditelji ne dopisuju sa razrednim starešinom, u velikom broju završavaju škole i fakultete sa najboljim ocenama. I u rekordnom roku. Potom kupuju avionske karte u jednom smeru, odlazeći iz zemlje u kojoj su ničiji.
Može li bolje?
- Svim učenicima se u toku jednog tromesečja u dnevnik rada obavezno upisuje jednak broj ocena. Dve, za predmete sa manjim nedeljnim brojem časova. I najviše tri za one sa većim nedeljnim fondom. Ako je učenik odgovarao veći broj puta, ocene unete u dnevnik su sumarne; ako je na nekim proverama izostao, utvrđuju se metode kojima se to nadoknađuje. Pred kraj godine, svi učenici obavezno imaju u dnevniku isti broj ocena, a oni koji to žele imaju pravo da odgovaraju još samo jednom i dobiju još jednu ocenu, ravnopravnu sa prethodno dobijenim. Time se izbegava omiljeno dopisivanje ocena nečijoj deci.
- Razvijajmo svest kod roditelja, učenika i njihovih nastavnika da ne postoje nečiji i ničiji, nego da bi trebalo da smo svi ravnopravni, što je jedna od osnovnih karakteristika valjanog društva.
- Osvrnimo se oko sebe i pošteno odgovorimo na pitanje ne dolazi li svako neosnovano dobijeno svedočanstvo na naplatu i društvu i njegovom vlasniku, kada taj nesretni čovek počne da radi ono što ne zna.