RIO TINTO NA KORAK OD OTVARANJA RUDNIKA JADARITA KOD LOZNICE
Kada su, 2004. godine, geolozi svetskog rudarskog giganta Rio Tinta, u dolini Jadra kod Loznice, otkrili ležište litijuma i bora svetske klase, za koje se pretpostavlja da iznosi 136 miliona tona, građani su pomislili da će im ovaj „dar prirode“ doneti veliko blagostanje i prosperitet. To isto su pomislili i čelnici lokalne samouprave koji su govorili da budućnost Loznice i tog dela zapadne Srbije zavisi od tri ključna projekta: izgradnja autoputa Novi Sad-Ruma-Šabac-Loznica, zatim pruge Loznica-Valjevo i otvaranja rudnika jadarita a sa njim i prerađivačkih postrojenja. I predsednica Vlade, Ana Brnabić, je tvrdila da je projekat „Jadar“ kod Loznice od izuzetne važnosti i za celu Srbiju.
Tako je počela da se piše jedna bajka o ekonomskom čudu ovog dela Srbije.
Ali, kao što to biva ni u bajkama, nije sve tako sjajno i bajno.
Iako su se svi radovi oko otvaranja ovog rudnika odvijali u tajnosti, daleko od očiju onih koji su se njegovoj izgradnji radovali, u javnosti su počele da kruže priče o štetnosti ovog rudnika koji će, ovom delu Srbije, doneti više štete nego koristi. A kada je direktorka kompanije, Marni Finlajson, rekla da će rudnik koji se bude kopao biti drugačiji od drugih u Srbiji, odnosno moraće da bude veoma dubok, i sa dva okna te da još uvek nije tačno poznato na koji način će se dobijati litijum iz minerala Jadarita ali da na tome rade vrhunski tehnolozi u Australiji počelo je da se sagledava i naličje ovog „blagostanja“.
O kompaniji
Rio Sava Exploration d.o.o. je srpska ćerka kompanija Rio Tinto Grupe, registrovana za vršenje geološko-rudarskih radova u skladu sa zakonima Republike Srbije.
Rio Tinto je vodeća međunarodna rudarska grupa, čijim akcijama se trguje na berzama u Londonu i Melburnu. Naš posao je pronalaženje ležišta mineralnih sirovina i njihovo iskopavanje i prerada, na odgovoran, zakonit i održiv način.
Geolozi Rio Save Exploration d.o.o. pronašli su ležište litijuma i bora „Jadar“ kod Loznice, za koje se smatra da ima značajan geološko-ekonomski potencijal i čijim razvojem Srbija može da postane značajan globalni snabdevač prvoklasnog litijuma i bora.
Mi znamo da uspeh našeg projekta ne zavisi samo od kvaliteta našeg rada, već i od saradnje sa ljudima koji žive u Jadru i ta saradnja mora biti zasnovana na uzajamnom poštovanju i poverenju. Smatramo da je „Rio Sava“ svojim zakonitim ponašanjem i fer i ravnopravnim tretmanom svih pripadnika lokalne zajednice stekla dobru reputaciju.
Litijum je jedan od trenutno ekonomski najzanimljivijih minerala. Postoji nekoliko nosilaca trenutne i očekivane tražnje litijuma, a jedan od najvažnijih jeste razvijanje tehnologije litijumskih baterija za korišćenje u vozilima na hibridni i električni pogon.
Bor je važan mikro nutrijent za sve biljke i bez boratnih đubriva, kvantitet i kvalitet useva se znatno smanjuje. Borati su takođe glavni sastojci u proizvodnji stakla i staklenih komponenti tv aparata, kompjutera, solarnih grejnih tela. Borati su koriste u proizvodnji izolacionih materijala, čime se postiže ušteda energije u zgradama, kao i u izradi elisa na vetrenjačama za proizvodnju električne energije.
Preuzeto sa sajta Rio Sava Exploration d.o.o.
Prema trenutno razvijenim tehnologijama potrebno je oko 500.000 litara vode za ekstrakciju jedne tone litijuma. Ovakve potrebe za vodom u lokalnim sredinama utiču i na zemljoradnike kojima se na ovaj način oduzima dragocen resurs za uzgajanje stoke i navodnjavanje useva. Pored toga toksični koktel hemikalija koji se koristi za izvlačenje litijuma iz zemlje takođe je sposoban da se infiltrira u obližnje reke, potoke i snabdevanje vodom. Upravo takva vrsta katastrofe dogodila se 2016. godine na reci Liki u Tibetu.
A onda se dogodio narod!
Počeli su protesti a društvene mreže su preplavljenjene tekstovima koji dokumentovano pokazuju da će ovaj rudnik doneti građanima više štete nego koristi.
Meštani sela Brezjak u blizini Loznice i ekološka udruženja „Zaštitimo Jadar i Rađevinu“ i Podrinski antikorupcijski tim protestovali su, krajem oktobra prošle godine, u tom selu, ispred kancelarije kompanije Rio Tinto zbog otvaranja rudnika litijuma na tom području.
Na portalu „Kreni promeni“ pokrenuta je peticija „STOP rudniku litijuma! Rio Tinto – Marš sa Drine!“ koju je do sada potpisalo nekoliko desetina hiljada građana među kojima su: dr Dragana Đorđević – naučni savetnik Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, dr Ljiljana Tomović redovni profesor Univerziteta u Beograd, Bojana Novaković, Ana Kondić, Jovana Đajić, Nataša Prljević, dr Biljana Stojković – redovni profesor Univerziteta u Beogradu, Marija Marković, Dragana Arsić, advokat Sreten Đorđević, Miroslav Mijatović, Aleksandar Jovanović Ćuta, Bojan Simišić i Savo Manojlović. I udruženja: Ne damo Jadar, Kolektivna akcija Srbija, Podrinski Anti korupcijski tim, Skupština slobodne Srbije, Čuvari vatre, Odbranimo reke Stare planine, Pobuna Srbije, Odbranimo šume Fruške gore, Petkom za budućnost, Udruženje za zaštitu šuma, Zeleni talas Čačak, Pravo za vodu, Zelena Patrola, Vojvođanska zelena inicijativa, Romani Asvin, Polekol, Hekler, Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti i Kreni-Promeni.
Izgleda očito da su se Rio Tinto i vlast namerili na „tvrd orah“ – građane koji ne žele da im zemlja bude natopljena koncentrovanom sumpornom kiselinom. A ko će iz svega ovoga izaći kao pobednik ostaje da se vidi. Da li će to biti profit jedne kompanije i lični interesi pojedinaca ili zdrav razum i briga za svoju životnu okolinu vreme će pokazati.
„Podrinske“ su, u interesu javnosti, u novom broju ovog lista objavile nekoliko tekstova na ovu temu ali će nastaviti da se bave ovom tematikom i u narednom periodu. Jer, građani imaju pravo da znaju istinu!
Ivan Kovačević