Чекамо боље атарске путеве
-Имама другова, али многи и одлазе. Неки су се оженили
Пољопривреда им је основно занимање и сасвим солидно живе од прихода које остварују. Субвенције за ђубриво су добили, док субвенције за гориво и земљу још чекају. Имају десетак хектара земље, а имаје им је испарцелисано. Изнад куће имају засаде воћа- малине и купине. Шљива је плодоносна и од ње пеку одличну ракију. У обиласку имања одушевљено нам се придружује Вељко, који не крије љубав према животињама. Од стоке имају седам крава музара и три телета, свиње које, искрено каже Слободан, и немају рачун да држе, али понекад мало продају. Мајка Љиљана сири млеко и продаје у Крупњу на пијаци.
Посла увек имају од јутра до мрака и не раде само кад се небо отвори и падне киша, снег или кад је изузетно хладно. То су прилике да се посећују међусобно или оду до Крупња. Слободан је завршио за аутомеханичара, али не види перспективу у том послу, јер у сваком селу има бар по два аутомеханичара, па ни не покушава да ради у струци.
-Наравно да не бих одбио добро плаћен посао у граду, али ситуација у држави ми говори да су мале шансе да ће се то догодити у скорије време. Видим да се многи образују да би нашли неко боље запослење, али је све то кратког даха. Чак и ако нађу посао, врло брзо га губе или су им плате мале, па се враћају у Врбић. Додуше, ни овде нису много мањи трошкови живота. Кад се све зброји, готово да је исто- каже Слободан, на коме је највећи терет бриге о породичном имању, али му то не представља проблем. Брат и сестра помажу колико им могућности дозволе, али помоћ му је најпотребнија у сезони брања.
-Тешко је наћи бераче из града за време малине и купине, јер нико неће да ради по високим температурама. Морамо добро да и платимо да бисмо успели да нађемо раднике- искрен је он и каже да немају пробем са откупом малине. Мада, каже, било би добро да ураде пут, јер би тако и машине дуже служиле. Кад већ имају механизацију, да је и сачувају, а не хабају. Према Слободановим речима, било би лепо да и ђубриво и семена буду мало јефтинији. Све су то питања која иду на адресу државе, а не локалне заједнице.
-Имамо председника Месне заједнице, али он не може много да учини за село. Кад треба да наспемо пут, ми из села скупимо колико можемо новца и општина учествује са својим средствима и то тако функционише. Требало би да ураде асфалт. Претпрошле годене урадили су један километар, али никако да саставе део од Крупња према Врбићу- прича Слободан.и каже да је Општина Крупањ сиромашна, а додатне невоље су их задесиле за време поплава. Ипак, добро у злу је што је то допринело да Крупањ мало среде у односу на то какав је био. Не крије да прижељкује добро плаћен посао у граду. Ко не то не би волео? На питање зашто је још нежења, каже да је девојака у селу мало, те да све гледају да „побегну“ у град. И отац Живорад додаје да би волео да му се син скраси у граду и спреман је да се жртвује да тако и буде. Свестан је да се на селу много ради да би се мало стекло. Ако изостане труд, не може да се стекне ништа.
У породици Поповића лов је страст које је прешла у традицију. Припадају секцији Беле Цркве ЛУ „Крупањ“ и имају двадесетак чланова.
У Врбићу има око 150 кућа, школа до четвртог разреда, и редовне аутобуске линије за Белу Цркву. Имају две продавнице. У популацији преовлађују мушкарци, од којих су се неки оженили и довели супруге у село. Малина и купина су у Врбићу главни извор прихода. Поседи су удаљени, а поред точокова, на путевима се троши и гориво.
-Имамо земљу до које путујем десет километара и треба ми десет литара горива за то. За један одлазак и повратак с њиве потрошим 1 500 динара за гориво. Лети идем двдесет дана заредом, па ви израчунајте колико је то новца- закључује Слободан.
Д. Димитријевић
(Tekst objavljen 24. decembra 2015)