Za skoro godinu dana, u Opštoj bolnici “Dr Laza K. Lazarević” u Šapcu ugrađena su 22 pejsmejkera. Ovu hiruršku proceduru obavlja dr Jelena Peranović, internista kardiolog, a pod budnim okom prof. dr Siniše Pavlovića iz Pejsmejker centra Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, inače profesora interne medicine na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Za konsultantske usluge i stručnu pomoć koja je bila od neprocenjivog značaja, prof. dr Siniši Pavloviću direktor naše ustanove dr Slobodan Popović uručio je zahvalnicu.
Profesor dr Siniša Pavlović, prezadovoljan je napretkom koji je postigla dr Jelena Peranović u proteklih godinu dana. Još više ga raduje činjenica da se u ovo upustila žena. Za čuvenog profesora, najvažniji aspekt priče oko ugradnje pejsmejkera je odlučnost i bazična manuelna veština. Kada se to poseduje, lako je onda uložiti vreme da se nadogradi znanje i da se dođe do nivoa za rešavanje komplikacija. A dr Jelena Peranović je ovo postigla.
– Sve više mi se čini da sam višak u operacionoj sali. Uspeli smo da postignemo da u nekim slučajevima budem bukvalno supervizor. U ovom poslu iskustvo čini da se čovek oseća sigurnije. S druge strane, svaki pacijent je priča za sebe i nikada ne možete isključiti mogućnost da će doći do određenih komplikacija. Lekar koji je spreman da uđe u sve to kod nas izaziva poštovanje, posebno kada je reč o ženi. U vreme kada sam ja počinjao, nije bila nijedna žena u bivšoj Jugoslaviji koja je ugrađivala pejsmejkere – naglašava prof. dr Pavlović.
Posao lekara specijaliste zahteva veliku posvećenost i odricanja. Prema rečima prof. dr Pavlovića, vrlo je malo profesija u kojima morate stalno da učite i da se usavršavate. Čini se da je ženama teže zbog porodice. Ipak, kako dr Jelena Peranović, supruga i majka dečaka od 12 godina ističe, ona je imala veliku podršku svog supruga i roditelja i trudila se koliko god je to bilo moguće, da svaki slobodan trenutak provede sa detetom.
– Kada sam započela specijalizaciju, sin je imao dve i po godine. Odrastao je uz mamu koja odlazi u Beograd i koja se vraća. Nikada mi nije bila opcija da u Beogradu stanujem dok sam na specijalizaciji. Bilo je iscrpljujuće. Predavanja se završe u pet popodne, ja sam kući u pola sedam, a otišla sam od kuće u petnaest do šest ujutro. Pritom, ja sa svojim detetom još uvek učim za njegovu školu, sada je već šesti razred. Nedostajemo mi deci i to je neminovno, ali je veoma važna podrška čitave porodice, a ja sam je imala i zato je sve bilo lakše – kaže dr Jelena Peranović.
Prvi pejsmejker u šabačkoj bolnici ugrađen je 18. maja 2022. godine. Kada se priseti svog prvog ulaska u operacionu salu, ne može da uporedi osećanja koja imala tada i sada, 22 intervencije kasnije. Nije ista svaka intervencija, ali je sada mnogo sigurnija nego na početku i samouverenije pristupa svakom pacijentu. Na stručnu pomoć prof. dr Siniše Pavlovića i dalje može da računa, kao i na podršku menadžmenta naše ustanove, a u perspektivi od Jelene se očekuje, ne samo da se osamostali, već i da ona bude ta koja će obučavati druge.